Bielizna termiczna, choć przez wielu kojarzona głównie z ekstremalnymi wyprawami w góry czy wyjazdami na narty, ma znacznie szersze zastosowanie. To specjalistyczna odzież, która pomaga regulować temperaturę ciała i zapewnia komfort w różnorodnych warunkach. Ale czym dokładnie jest bielizna termiczna, z jakich materiałów jest wykonana i kiedy warto ją założyć?

Data dodania: 2023-09-05

Wyświetleń: 106

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

W jakich sytuacjach warto skorzystać z bielizny termicznej?

Czym jest bielizna termiczna?

Bielizna termiczna to odzież noszona bezpośrednio na ciele, której głównym celem jest zapewnienie termicznego komfortu użytkownikowi. Działa na zasadzie izolacji cieplnej, zatrzymując ciepło ciała. Czasami użytkownicy mylą pojęcia bielizny termicznej i termoaktywnej. Ten rodzaj odzieży jest przeznaczony dla osób, które uprawiają intensywne sporty - bielizna termoizolacyjna zatrzymuje ciepło, jednocześnie odprowadzając wilgoć na zewnątrz. 

Z jakich materiałów powstaje bielizna termiczna?

Bielizna termiczna może być wykonana z różnych materiałów, najczęściej są to materiały syntetyczne, takie jak poliester, nylon czy spandex. Są lekkie, szybko schną i dobrze odprowadzają wilgoć. Są również trwalsze i odporne na uszkodzenia. W sklepie bron.pl znajdziesz bieliznę termiczną i termoaktywną w formie kalesonów (legginsów), koszulek, bokserek i kompletów.

Zdecydowanie rzadziej spotyka się bieliznę termiczną bawełnianą. Ma to swoje uzasadnienie. Choć bawełniana bielizna może zapewnić pewien poziom komfortu termicznego w umiarkowanych warunkach, nie jest ona zalecana do intensywnych aktywności fizycznych czy ekstremalnych warunków, ponieważ ma tendencję do zatrzymywania wilgoci.

Kiedy warto założyć bieliznę termiczną?

Bielizna tego typu świetnie sprawdza się w różnorodnych warunkach, gdy uprawiamy sport i nie chcemy się jednocześnie wychładzać ze względu na niższą temperaturę otoczenia. Z tego względu bieliznę termiczną można stosować podczas sportów zimowych, takich jak narciarstwo, snowboard czy biegi narciarskie. Dyscypliny te wymagają odpowiedniej ochrony przed zimnem, a jednocześnie odprowadzenia nadmiaru wilgoci podczas intensywnego wysiłku. Ponadto bielizna termiczna i termoaktywna są bardzo popularne podczas wędrówek górskich. W przypadku gór pogoda potrafi bardzo szybko się zmieniać, poza tym bardzo często występuje znaczna różnica pomiędzy temperaturą w dolinie, a na wysokości. Rozgrzane wysiłkiem ciało potrzebuje zatrzymać temperaturę, w czym bielizna termiczna sprawdzi się bardzo dobrze.

Z bielizny korzystają również biegacze, którzy potrzebują dodatkowej ochrony w chłodniejsze dni. Identycznie jest w przypadku osób, które gorzej znoszą niskie temperatury podczas przebywania na zewnątrz. W wielu miejscach w Polsce temperatura spada do -20 stopni Celsjusza, co może być wyjątkowo niekomfortowe. Bielizna termiczna to nie tylko "ubranie dla sportowców". To wszechstronna odzież, która zapewnia komfort termiczny w wielu sytuacjach – od codziennego życia w chłodniejszych miesiącach, po ekstremalne wyprawy w najbardziej surowe zakątki naszej planety. Warto mieć ją w swojej szafie i korzystać w razie potrzeby.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena