Zapewne nieraz, na zakupach, zdarzyło się Wam znaleźć wieszak z bielizną/odzieżą funkcyjną, termoaktywną czy termiczną. 

Data dodania: 2016-11-04

Wyświetleń: 998

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Funkcje nowoczesnej bielizny

W teorii wiemy, że ma się ona charakteryzować szeregiem unikalnych właściwości. Wiemy też, że jest zazwyczaj nieco droższa od zwykłej bielizny. Czy warto więc zainwestować w jej zakup? Po przeanalizowaniu poniższych informacji, każdy powinien umieć sam odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Jak to działa?

Już sama nazwa sugeruje nam, że bielizna funkcyjna ma spełniać konkretne zadania. Jakie? Zależy to oczywiście od jej rodzaju i naszych potrzeb. Generalnie rzecz ujmując, odzież ta ma pomagać w utrzymywaniu odpowiedniej temperatury ciała. Ma więc właściwości termoaktywne (np. zestaw Merry Style: 60u10u20 ) i/lub termiczne (np. zestaw Merry Style: 06-110w120w ). Pozwala skórze swobodnie oddychać, powinna też odprowadzać pot z jej powierzchni, do wierzchnich warstw materiału, skąd ma on szansę odparować. Cecha ta jest kluczowa dla naszego komfortu, zwłaszcza podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Dla porównania, bawełna, choć przewiewna, jedynie wchłania wilgoć. Dlatego też szybko staje się mokra od potu. Jest to nie tylko nieprzyjemne, ale może prowadzić do przeziębień.

Unikalne właściwości

Prócz zdolności termoaktywnych, bielizna funkcyjna może mieć kilka dodatkowych, nietypowych cech. Wszystko to zależy oczywiście od jej przeznaczenia, jakości i ceny.

Materiał może być wzbogacony o antybakteryjne i antygrzybiczne jony srebra, bądź – rzadziej – miedzi. Jest to bardzo pożądana cecha, która m.in. niweluje przykry zapach potu (więcej o wykorzystaniu jonów srebra TUTAJ ).

Odzież taka może chronić przed promieniowaniem UV czy otarciami (np. koszulki sportowe typu rashguard ). Bielizna może być też projektowana w oparciu o odpowiednio rozmieszczone strefy – większej wentylacji np. pod pachami czy – wzmocnienia np. w miejscach najbardziej narażonych na przetarcia (przykładowo: specjalistyczne skarpetki sportowe ).

W zależności od pory roku, materiał może być grubszy, skoncentrowany mocniej na zapewnieniu komfortu cieplnego bądź cieńszy, skupiony na odprowadzaniu wilgoci ze skóry lub wręcz jej ochładzaniu.

Jak dbać o materiał funkcyjny?

Bielizna funkcyjna posłuży nam długo, jeśli tylko odpowiednio o nią zadbamy. Przy praniu tego typu materiału, nie należy używać płynów i proszków z środkami zmiękczającymi. Na rynku dostępne są specjalne preparaty, przeznaczone wyłącznie do prania odzieży funkcyjnej. Nie tylko czyszczą, ale też przedłużają jej żywotność.

O czym pamiętać?

Decydując się na zakup bielizny funkcyjnej, warto zwrócić szczególną uwagę na jej rozmiar. Odzież taka powinna być dobrze dopasowana do naszego ciała. Trzeba także pamiętać, aby warstwa wierzchnia, pod którą nosimy naszą bieliznę funkcyjną, również przepuszczała powietrze! W przeciwnym wypadku, wilgoć – zebrana z powierzchni naszej skóry – nie będzie miała szansy odparować, lecz zbierze się między warstwami ubrania, doprowadzając do wychłodzenia naszego organizmu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena