Odzież i bielizna termoaktywna to doskonałe zabezpieczenie organizmu nie tylko sportowców przed zimnem i nadmierną utratą temperatury. Zapraszamy do zapoznania się z istotnymi informacjami na temat odzieży funkcyjnej.

Data dodania: 2015-11-27

Wyświetleń: 904

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bielizna termoaktywna – działanie i właściwy dobór

Ponieważ zima daje już o sobie znać, a niebawem oficjalnie wystartuje nowy sezon narciarski na naszych stokach, to warto zanim wybierzemy się poszusować aby pomyśleć o odpowiednim ubiorze i zabezpieczeniu się przed zimnem.

 

Od wielu lat, odkąd pojawiły się pierwsze modele bielizny termoaktywnej, nazywanej też często odzieżą techniczną stale zyskuje ona na popularności. Podstawowe właściwości i opracowywanie coraz nowszych i bardziej zaawansowanych modeli bielizny to doskonałe zabezpieczenie dla każdego narciarza, niezależnie od wieku, płci czy umiejętności. Największą zaletą bielizny termoaktywnej jest zapobieganie zarówno nadmiernemu przegrzaniu się oraz wychłodzeniu organizmu, utrzymując stałą i odpowiednią temperaturę naszego ciała.

 

Jak zatem działa bielizna termoaktywna?

Ponieważ utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała jest podstawową funkcją odzieży funkcyjnej, dlatego też jest ona uszyta ze specjalnego, pozwalającego na oddychanie materiału. W przeciwieństwie do zwykłych bawełnianych ubrań, bielizna termoaktywna nie wchłania potu, a rozprowadza go po zewnętrznej powierzchni, gdzie może swobodnie odparować.

 

Odzież termoaktywna składa się przeważnie z dwóch warstw. Jedna odpowiedzialna jest za szybkie odprowadzanie nagromadzonej wilgoci na zewnątrz, a druga pełni funkcję izolacyjną. Oznacza to, że nie przepuszcza ona zimnego powietrza do naszego ciała, oraz zatrzymuje już nagromadzone ciepło organizmu.

 

Odprowadzanie potu i zdolność zachowania stałej temperatury ciała to ogromny komfort nie tylko dla sportowców, ale i dla wszystkich osób ceniących sobie komfort i wygodę zwłaszcza gdy prowadzi się aktywny tryb życia.

 

 

Podział odzieży termoaktywnej

Główny podział tego segmentu odzieżowego tworzony jest na podstawie płci sportowca, materiału, z jakiego została ona wykonana oraz na porę roku sugerowanego zastosowania.

 

Podział płciowy odzieży termoaktywnej tworzony jest z bardzo jasnej przyczyny – różnic anatomicznych oraz gustów i preferencji kobiet i mężczyzn.

 

Drugi podział wynika z bogatej kolekcji materiałowej wykorzystywanej przez firmy zajmujące się szyciem odzieży i bielizny termoaktywnej. Do najczęściej wykorzystywanych materiałów możemy zaliczyć m.in. poliester, polipropylen, poliamid czy elastan. W odzieży z nieco wyższej półki cenowej bardzo często stosowane są również specjalne materiały z jonami srebra, które mają istotny wpływ na jeszcze szybsze i skuteczniejsze odprowadzanie wilgoci. Przed wyborem odzieży zaleca się więc sprawdzić informacje podane przez producenta na metce towaru, aby mieć świadomość materiału jaki na siebie wkładamy. Możemy w ten sposób uniknąć reakcji alergicznych czy pojawiającego się uczulenia.

 

Ostatni z wymienionych podziałów zapewne każdy zainteresowany jest w stanie rozróżnić wybierając swój komplet odzieży. Ze względu na różnice materiałowe i zmienne temperatury, tak i odzież termoaktywna wykonywana jest z grubszych tkanin na zimniejsze okresy w roku, oraz analogicznie z cieńszych na okresy cieplejsze.

 

Wybierając odzież na zimę warto zatem pamiętać, że grubość tkaniny zapewni nam doskonałą ochronę przed zimnem na stokach narciarskich czy w górach, jednak nie będzie ona w stanie odprowadzać potu tak efektywnie jak nieco lżejsze modele przeznaczone do sportów letnich.

 

Pielęgnacja odzieży termoaktywnej

Jeżeli zdecydujemy się na zakup odzieży lub bielizny termoaktywnej warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji swojej garderoby funkcyjnej. Przede wszystkim po zakupie powinniśmy odzież wyprać bez stosowania zmiękczaczy, wybielaczy czy płynów do płukania. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie szarego mydła oraz temperatura prania nie przekraczająca 40 stopni.

 

Takie przygotowanie odzieży zapewni jej zachowanie swoich najważniejszych termoizolacyjnych właściwości na wiele lat intensywnych treningów, zjazdów na nartach, biegów i innych aktywności, których zechcemy się w swoim życiu podejmować.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena