Trening cardio jest obecnie najpopularniejszą metodą aktywności fizycznej. Jest relatywnie łatwy, nie wymaga sprzętu i praktycznie każdy może go wykonywać na wiele różnych sposobów. To ogromny atut w porównaniu z różnymi dyscyplinami sportowymi, które wymagają dużych poświęceń czasu i pieniędzy. Niestety, mimo że każdy ma tak łatwy dostęp do tego najprzystępniejszego i najskuteczniejszego treningu, nadal duży odsetek osób się od niego odbija, bo jest dla nich zbyt wymagający.

Data dodania: 2023-05-09

Wyświetleń: 219

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Cardio – mit treningu męczącego

To jak gra w Bizzo Casino login – wygrywa się albo przegrywa i zależy od tego, czy komuś udało się wykonać taki trening poprawnie, czy nie.

Ogromny odsetek ludzi rozpoczynających swoją przygodę z treningiem wytrzymałościowym rezygnuje po tygodniu lub wykonuje tak bardzo nieregularne sesje, że nie przynoszą one żadnego skutku. Głównym powodem tego problemu jest świadomość niesamowicie wyczerpującego treningu, do którego podświadomie nie chce się wracać. To problem początkujących, którzy nie doszli do etapu, kiedy czują przyjemność oraz satysfakcję z wykonanej sesji treningowej. Najbardziej zaskakujące jest jednak to, że to wszystko jest spowodowane niezrozumieniem idei treningu cardio.

Podstawy treningu cardio – o co w tym wszystkim chodzi?

Trening wytrzymałościowy nie polega na osiąganiu konkretnych wyników sportowych. To nie jest bieganie z prędkością 6 kilometrów na godzinę, czy jeżdżenie na rowerze na czas. W przypadku treningu cardio chodzi przede wszystkim o prędkość bicia serca, która stymuluje organizm do spalania tkanki tłuszczowej i zwiększania ogólnej wytrzymałości organizmu. Osoba, która nigdy wcześniej nie trenowała wytrzymałościowo, ma bardzo niski próg zmęczenia i przekroczenie granicy komfortu podczas biegania jest bardzo proste, co wywołuje ogólne zniechęcenie do ćwiczeń.

W treningu wytrzymałościowym chodzi przede wszystkim o utrzymanie stałego, określonego poziomu tętna, które jest niezależne od tego, czy się biega, maszeruje, czy jedzie na rowerze – każdy organizm jest inny, więc nie powinno się zakładać 30 minut nieustannego biegu – niekiedy można ten sam efekt cardio osiągnąć przy znacznie mniej obciążającym marszu lub spokojnej jeździe na rowerze.

Strefy tętna

Oto podstawowe strefy tętna:

  • 50-60% HR max – trening regeneracyjny, bardzo łagodny, służący do odpoczynku i poprawy krążenia
  • 60-70% HR max – trening spalania tłuszczu, umiarkowany, służący do redukcji tkanki tłuszczowej i poprawy wydolności tlenowej
  • 70-80% HR max – trening aerobowy, intensywny, służący do poprawy kondycji i wytrzymałości
  • 80-90% HR max – trening anaerobowy, bardzo intensywny, służący do poprawy siły i szybkości
  • 90-100% HR max – trening maksymalny, ekstremalnie intensywny, służący do osiągania granic możliwości organizmu.

W przeliczeniu na 30-letni organizm, gdzie maksymalne tętno to 190, powyższe strefy prezentują się następująco:

  • 50-60% HR max – 95-114 uderzeń na minutę,
  • 60-70% HR max – 114-133 uderzeń na minutę,
  • 70-80% HR max – 133-152 uderzeń na minutę,
  • 80-90% HR max – 152-171 uderzeń na minutę,
  • 90-100% HR max – 171-190 uderzeń na minutę.

Oznacza to, że efektywny trening to od 114 do 152 uderzeń na minutę i wystarczy utrzymywać tętno na tym poziomie, żeby osiągać wyżej opisane cele. Okazuje się, że u początkującego wcale nie trzeba do tego nieustannego biegu, bo taka osoba wtedy z łatwością osiąga nawet 190 uderzeń na minutę, co dosłownie wyniszcza organizm. Dlatego lepiej zmniejszyć intensywność treningu, zachować czas (30-40 minut) aktywności i osiągać lepsze wyniki, nie przemęczając się.

Uwaga! W tejście znajduje się link hazardowy, a  hazard niesie ryzyko uzależnienia się i poniesienia strat finansowych i osobistych. Pamiętaj, że każda gra wiąże się z możliwością utraty pieniędzy i z wywołaniem szkodliwych dla psychiki skutków. Działaj odpowiedzialnie!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena