Dobry serwis internetowy musi spełniać szereg kryteriów. Dla mnie jedno z nich to “zachęta do eksploracji”. Czy strona zachęca do tego, aby zagłębiać się w jej treść? Czy obcowanie z nią to forma internetowej przygody czy raczej powolne przedzieranie się przez trudny do przebycia gąszcz, który na dodatek jest niezwykle monotonny?

Data dodania: 2008-11-19

Wyświetleń: 2334

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Serwis powinien wzbudzać zainteresowanie, chęć zagłębiania się w jego zakamarki. Chyba “eksploracja” jest więc tutaj dobrym określeniem.

A w jaki sposób można tworzyć wrażenie odbywania wirtualnej przygody? Ja widzę conajmniej kilka elementów:

* Budowa społeczności. Warto pomyśleć o takich elementach, jak wygodny w użyciu system komentarzy czy forum dyskusyjne. Nie trzeba od razu tworzyć bardzo zaawansowanych funkcji rodem z portali społecznościowych. Wystarczy nawet kilka prostych funkcjonalności, które będą stymulować tworzenie się społeczności i sprawiać odpowiednie wrażenie na odwiedzających.
* Różnorodność formy. Dzisiaj dobrze jest nie ograniczać się jedynie do tekstu. Ilustracje, nagrania wideo i podcasty zapewnią serwisowi odpowiednie zróżnicowanie, co zapobiegnie monotonii. Także artykuły warto publikować w różnych formułach - poradniki, felietony, czasem teksty dłuższe, a czasem krótsze.
* Częste aktualizacje. Witryna nie może popaść w stagnacje. Coś musi się na niej dziać. Martwa witryna, choćby jej archiwum było fascynujące, nie zachęca do ekslporacji.
* Dostęp do starszych treści. Koniecznie powinieneś zapewnić łatwy dostęp do starszych treści. Archiwum musi być przejrzyste. Jego struktura powinna być prosta do zrozumienia. Kategorie muszą być logiczne i nie powinno ich być zbyt wielu. Pamiętaj, że zbyt duża liczba kliknięć potrzebnych do dostarcia do starszych treści skutecznie do tego zniechęca.
* Dostarcz to, czego nie dostarcza konkurencja. Zapewnienie treści, której nie dostarcza konkurencja będzie dobrą zachęta do obcowania z serwisem. Co to może być? Np. elitarne treści, których nikt inny nie zdobędzie, materiały o wyższym poziomie merytorycznym, świeże aktualności.

Jest jedna metoda zachęcania do eksploracji, której zdecydowanie nie polecam: komplikowanie serwisu :-) Są osoby, którym wydaje się, że pogmatwany serwis sprawi, że użytkownik spędzi na nim więcej czasu. Jeżeli szuka konkretnej informacji, to tak się może stać. Jednak możemy zapomnieć o dobrowolnej eksploracji, o pozytywnych skojarzeniach i tak dalej. Jest to więc zdecydowanie zła droga.

Czy jeszcze coś może sprawić, że użytkownik chętnie będzie zagłębiać się w zakamarki serwisu? Zapraszam do dzielenia się uwagami w komentarzach.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena