Wzdęcia to objaw stosunkowo często zgłaszany przez pacjentów. Szacuje się, że problem ten może dotyczyć nawet 30% ludności w Polsce1. Przyczyny wzdęć mogą być różne, dlatego, jeśli występują często i są mocno nasilone, wskazana jest konsultacja lekarska i wykonanie badań. Co może powodować wzdęty brzuch i jak pozbyć się wzdęć i gazów? Poznaj sprawdzony sposób na wzdęcia!

Data dodania: 2022-04-21

Wyświetleń: 491

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wzdęty brzuch – dowiedz się, jak pozbyć się wzdęć i gazów

Wzdęcia – charakterystyka problemu

Wzdęcia to objaw ze strony układu pokarmowego, który związany jest z obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach2. Każdy jednak przez to słowo może rozumieć co innego, dlatego warto w tym miejscu wyjaśnić sobie, czym właściwie są wzdęcia.

Mianem wzdęć określa się subiektywne uczucie rozdęcia, wypełnienia jamy brzusznej. Część pacjentów przy wzdęciach sygnalizuje uczucie ucisku na ścianę jamy brzusznej oraz uczucie obecności nadmiernej ilości gazów w jamie brzusznej3, z kolei inni zgłaszają powiększenie obwodu brzucha4.

Przyjmuje się, że problem stanowią zaburzenia czucia trzewnego i motoryki jelit, co sugeruje rolę zespołu zaburzeń czynnościowych w rozwoju wzdęć4.

Czy ze wzdęciami trzeba iść do lekarza?

Występujące sporadycznie wzdęcia raczej nie są powodem do obaw. Problem pojawia się jednak wtedy, jeśli dokuczają praktycznie cały czas, a oprócz nich występują inne przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak odbijanie, oddawanie nadmiernych ilości gazów czy problemy z wypróżnianiem. Wtedy wskazana jest konsultacja lekarska.

Lekarz przy pierwszym kontakcie z osobą cierpiącą na wzdęcia, oprócz przeprowadzenia badania przedmiotowego, kieruje zazwyczaj na badania laboratoryjne oraz prześwietlenie RTG. Takie badania mają na celu wykluczenie chorób organicznych4. W zależności od objawów specjalista może zdecydować o konieczności poszerzenia diagnostyki.

Przyczyny wzdętego brzucha

W przypadku występowania wzdęć i nadmiernych gazów należy przede wszystkim szczegółowo przeanalizować nawyki dietetyczne, a także ocenić czy istnieje związek między występowaniem wzdęć a spożyciem konkretnego posiłku2. Może się bowiem okazać, że nabrzmiały brzuch powoduje niezdrowa dieta obfitująca w pokarmy gazotwórcze.

Czasami jednak problem wzdęć jest o wiele bardziej złożony. Wzdęcia brzucha towarzyszą wielu zaburzeniom gastroenterologicznym1. Wśród przyczyn powodujących wzdęcia brzucha wymienia się między innymi1:

 • zespół jelita drażliwego,
 • zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego,
 • nieprawidłowe trawienie,
 • nietolerancję węglowodanów,
 • rak jelita grubego,
 • stan po zabiegach chirurgicznych,
 • niedrożność przewodu pokarmowego,
 • celiakię,
 • zaparcia,
 • choroby układowe,
 • nieswoiste choroby jelit,
 • przyjmowanie niektórych leków.

Trudno jednoznacznie powiedzieć, co powoduje wzdęcia, bez przeprowadzenia diagnostyki. Jeśli więc wzdęcia bardzo dokuczają, trzeba udać się po pomoc do lekarza.

Jak pozbyć się wzdęć i gazów? Sposób na wzdęcia

Wzdęcia brzucha w istotny sposób obniżają jakość życia3, dlatego trzeba nauczyć się sobie z nimi radzić. Jak pozbyć się wzdęć? W pierwszej kolejności należy zadbać o dietę4 i wyeliminować z niej produkty gazotwórcze jak fasola, kapusta czy cebula5. Ponadto pacjent musi być świadom, że stres, podobnie zresztą jak napięcie emocjonalne, wpływa na motorykę jelita4.

Jak pozbyć się wzdętego brzucha? W łagodzeniu objawów związanych z nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia pomaga Ulgix wzdęcia. Produkt ten przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza6.

Ulgix wzdęcia zawiera 80 mg symetykonu w jednej kapsułce. Preparat można stosować w przypadku takich objawów jak uczucie pełności, wzdęcia, odbijanie, których przyczyną mogą być np. błędy dietetyczne6.

Ulgix Wzdęcia, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 80 mg symetykonu.  Zastosowanie: Ulgix Wzdęcia stosowany jest w łagodzeniu objawów związanych z nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych. Ulgix Wzdęcia stosowany jest także pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Wyrobu Ulgix Wzdęcia nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.

Bibliografia:

 1. Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Piel. Zdr. Publ. 2016, 6, 1, 69–76.
 2. Słomka M., Małecka-Panas E.: Wzdęcia i odbijania. Pediatr. Med. Rodz. 2011, 7, 1, 30–34.
 3. Eder P., Stawczyk-Eder K., Łykowska-Szuber L. i in., Wzdęcie – ważny i powszechny problem kliniczny w codziennej praktyce lekarskiej, Prz Gastroenterol 2012; 7 (4): 197–202.
 4. Zych W., Wzdęcia, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
 5. Zych W., Gazy, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
 6. Ulotka Ulgix wzdęcia (dostęp: 2022.03.22.).

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena