W erze komercjalizacji uczuć reklamy wmawiają nam, że miłość najlepiej wyrażać za pomocą pudełka drogich czekoladek, ogromnego bukietu czerwonych róż i wielkiego pluszowego misia. Dla części z nas to idealny pomysł, jednak inni poczują się zawiedzeni takim podarunkiem.  Dlaczego?

Data dodania: 2021-12-02

Wyświetleń: 228

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Języki miłości, czyli ja tulę, a ty gadasz

5 języków miłości

Jednym z bestsellerów 1992 była książka „5 języków miłości” Gary’ego Chapmana, który opisał pięć różnych sposobów wyrażania i odczuwania miłości, nazwanych językami. Należą do nich dotyk, słowa, prezenty, przysługi oraz spędzany wspólnie czas. Warto określić się, jaki jest nasz język miłości – chociaż w sieci dostępnych jest wiele quizów i testów, wystarczy zastanowić się, jakie działania partnera lub partnerki sprawiają, że czujemy się docenieni i kochani. Może największą przyjemność sprawiają nam długie uściski i siedzenie na kolanach, a może wzruszamy się do łez, kiedy dostaniemy od nich książkę, którą specjalnie dla nas wyszperali w antykwariacie? Kiedy poznamy swoje potrzeby, będzie łatwiej określić, czego brakuje nam w związku, i zakomunikować to drugiej osobie.

Dotyk

Dotyk ekscytuje zwłaszcza w pierwszych fazach zakochania, kiedy pary nie mogą przebywać osobno nawet przez kwadrans. Trzymanie się za rękę, siadanie na kolanach, pocałunki na przywitanie i pożegnanie, siedzenie blisko siebie na sofie – niektórzy doceniają to o wiele bardziej niż inni. Osoby, których językiem miłości jest dotyk, potrzebują ciepła i fizycznego komfortu, jakie powoduje bliskość ciała drugiej osoby. Nie ma dla nich nic bardziej przyjemnego, niż długi uścisk na powitanie albo wspólne leżenie na kanapie. Jeśli dwie osoby są niedopasowane pod tym względem, konflikty są nieuniknione: jedna z osób może poczuć się odrzucona przez odmowę kontaktu fizycznego, a druga napastowana lub zażenowana okazywaniem miłości w ten sposób przy innych.

Prezenty

Osoby, których językiem miłości są prezenty i potrzebują trwałego, namacalnego dowodu uczucia innych osób, mogą obawiać się bycia postrzeganymi jako materialiści. Niepotrzebnie – prezenty mogą być bardzo małymi, niekosztownymi przedmiotami czy nawet drobnymi przekąskami. Zazwyczaj osoby ceniące sobie najbardziej podarunki nie zwracają uwagi na wartość konkretnego przedmiotu, a raczej doceniają staranne zaplanowanie i wybór danego prezentu – innymi słowy, liczy się pomysł i intencja. Warto pamiętać, by dobierać prezent według gustu osoby obdarowywanej, a nie obdarowującej, i wyrażać wdzięczność, kiedy to my otrzymamy prezent.

Słowa

Osoby, które najbardziej doceniają słowa, będą wymagały mnóstwa deklaracji miłości, komplementów i werbalnego doceniania. Wiele będzie też znaczyć dla nich komunikacja cyfrowa, jak wymienianie się wiadomościami przez komunikatory czy wzajemne angażowanie w social mediach. Można okazać im uczucie nie tylko poprzez aktywne słuchanie i zapamiętywanie, co chciały nam przekazać, ale także wysłanie niespodziewanego liściku, wiadomości czy kartki. Świetnym prezentem będzie dla nich długi list, w którym dokładnie opiszemy, dlaczego są oni dla nas tak bardzo wyjątkowi. Warto też pamiętać, że osoby takie są bardzo czułe na werbalną krytykę – mogą odbierać drobne uwagi jako słowną agresję.

Czas

Ten język miłości zakłada, że uczucie okazuje się za pomocą spędzania razem czasu, który nie jest przerywany obowiązkami domowymi, pracą, niespodziewanymi wydarzeniami. Najbardziej liczy się na skupienie na danej osobie i obdarowanie jej maksimum swojej uwagi. Świetnym sposobem na okazanie uczucia jest spacer tylko we dwoje, wyjście do restauracji, wyjazd na weekend z wyłączonymi telefonami. Nie musi być to jednak nic wymagającego dużych nakładów finansowych – kluczowe jest samo bycie razem. Osobie, której językiem miłości jest poświęcany jej czas, nic nie poprawi tak bardzo humoru jak długa rozmowa twarzą w twarz.

Przysługi

Zrobienie herbaty, rozładowanie zmywarki, przyniesienie śniadania do łóżka – osoby, których językiem miłości są przysługi, będą odbierały takie drobne gesty jako wyraz miłości. W ich poczuciu działania świadczą o wiele więcej niż słowa i doceniają je bardziej niż drogie prezenty. Wykonanie za nich części prac domowych lub samo zaoferowanie chęci pomocy jest świetnym sposobem na wyrażenie swoich uczuć. Dzięki temu będą czuli prawdziwe zaangażowanie w partnerski związek, w którym obie strony dzielą się obowiązkami i pomagają sobie .

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena