Mindfulness można zdefiniować jako uważność i bycie skoncentrowanym na tu i teraz. Polega na celowym kierowaniu uwagi na doznawane przez jednostkę w danym momencie odczucia – mogą być to zarówno bodźce zewnętrzne, jak i czynniki płynące z wewnątrz. Brzmi jak oczywistość, ale nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że kilkanaście minut poświęconych własnemu wnętrzu może mieć zbawienny wpływ na stan naszej psychiki. 

Data dodania: 2021-11-27

Wyświetleń: 235

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Mindfulness - sztuka uważności

Dla kogo?

Komu zaleca się włączenie odrobiny mindfulness do swojej codzienności? Każdemu. Badacze zapewniają o wysokiej skuteczności technik w redukowaniu stresu i pomaganiu w poradzeniu sobie z napięciem emocjonalnym. Mindfulness pozwala też na zrelaksowanie się, ćwiczenie koncentracji, redukowanie napięcia mięśniowego, wyciszenie i uspokojenie emocji. W zabieganej, chaotycznej rzeczywistości szczególnie pomocna może być możliwość wypracowania umiejętności uspokojenia się. Badania wskazują także na korelację praktykowania mindfulness  z dobrym samopoczuciem oraz poczuciem zdrowia. Dzięki niemu można uspokoić gonitwę myśli i wiążące się z nią przykre doznania somatyczne. Są też wykorzystywane są w terapiach uzależnień, znajdują też zastosowanie w redukcji lęku, depresji.

Istnieje kilka różnych sposobów na praktykowanie mindfulness. Nie wymagają wiele czasu lub środków, a jedynie naszego zaangażowania.

Techniki

Najprostszą z nich jest skupienie się na myślach, bodźcach, odczuciach i emocjach, które dzieją się właśnie tu i teraz. Kluczowe jest, by nie wybiegać myślami naprzód do tego, co zaplanowaliśmy na dzisiaj, i nie przypominać sobie przeszłości. Należy pozwolić emocjom i odczuciom na wybrzmienie, niezależnie od tego, czy są dla nas przyjemne, czy powodują dyskomfort. Naszym celem jest przeżywanie tego, co dzieje się aktualnie w naszym ciele i umyśle, bez możliwości natychmiastowego zajęcia się czymś innym.

Skan całego ciała to inna bardzo prosta technika, która pomaga skupić się na nas samych. Możemy przeprowadzić skan sami, samemu wybierając tempo i intensywność, z jaką skupimy się na poszczególnych częściach ciała, lub też wspomóc się nagraniami czytanego skryptu – filmy takie dostępne są w serwisach takich jak YouTube czy Spotify. Nasza uwaga powinna przesuwać się bardzo powoli, nie omijając żadnej części ciała – można wyobrazić sobie poziomą wiązkę światła, która powoli pnie się po nas, rozpoczynając od koniuszków palców u stóp i kończąc na czubku głowy. Nie wolno nam pominąć żadnego zakamarka ciała. Warto zamknąć oczy i miarowo, głęboko oddychać. Taki skan może trwać tak długo lub tak krótko, jak się nam podoba – jako optymalną długość trwania takiej sesji uważa się od 10 do 15 minut.

Bardzo prostym sposobem jest też poświęcenie kilku lub kilkunastu minut na siedzenie z zamkniętymi oczami w jednej pozycji. W zależności od tego, co jest dla nas bardziej wygodne, można wybrać siedzenie na krześle lub też na podłodze ze skrzyżowanymi nogami.  Wystarczy zamknąć oczy i skupić się na oddychaniu przez nos, na temperaturze powietrza i tym, jak unosi się i opada klatka piersiowa. Pojawiające się myśli i emocje należy zaakceptować i spróbować przyjrzeć się im jako pasywny obserwator.

Wiele odmian jogi kładzie ogromny nacisk na pogłębiony, miarowy oddech – szczególna koncentracja na połączeniu ćwiczeń, medytacji i oddechu występuje w jodze nazywanej Mindful Yoga lub też po prostu Minfulness Yoga. Podczas wykonywania określonych pozycji, czyli asan, ćwiczy się koncentrację, samodyscyplinę i wrażliwość. Literatura tematu eksploruje głębiej znaczenie takich kwestii jak karma, chęć zmian, spokój umysłu czy wgląd w siebie i rzeczywistość.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena