By móc kontynuować dalej zacznijmy od wyszczególnienia wszystkich fal mózgowych jakie pojawiają się w naszych głowach, a jest ich 5 (niektóre źródła podają jeszcze, że tylko 4). A nazwy czerpią z alfabetu greckiego i żeby nie było za łatwo, nie są ułożone w kolejności alfabetycznej ;-)
Fale mózgowe:
Gamma (40-80 Hz) - Na tej fali (częstotliwości) pracują wewnętrzne procesy mózgu, takie jakskojarzenia czy wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi obszarami neuronów. Jej aktywność zarejestrowano również podczas bardzo silnych przeżyć emocjonalnych. Nadal jest słabo poznana i jest obiektem badań wielu naukowców.
Beta (15-40 Hz) - Fale beta to ogólnikowo mówiąc stan przytomności i skupienia. Człowiek jest świadomy otoczenia, odbiera informacje ze wszystkich bodźców, przeżywa wszystkie emocje, nawiązuje kontakty werbalne i przejawia intelektualne myślenie. Naprawdopodobniej czytając ten tekst wasz mózg pracuje na tych właśnie falach.
Fale beta można podzielić na dwie inne, bardziej sprecyzowane fale, o mniejszym zakresie częstotliwości, czyli Beta 1 (15-18 Hz), oraz Beta 2 (18-40 Hz). Fala Beta 1 pojawia się podczas intensywnej pracy umysłowej, pracy twórczej czy abstrakcyjnego myślenia. Wtedy gdy potrafimy panować nad emocjami i czerpiemy informacje z bodźców zewnętrznych. Fala Beta 2 występuje podczas bardzo wzmożonej pracy umysłowej, podniesionego napięcia emocjonalnego oraz w okresie silnego stresu. Pojawia się również w stanach depresyjnych i lękowych.
Alfa (8 -12 Hz) - Fale alfa pojawiają się gdy tylko zamkniemy oczy, chociażby tylko na chwilę. W tym stanie znajdujemy się zaraz przed zaśnięciem i zaraz po przebudzeniu, jak również w momentach zamyślenia się. Podczas pracy mózgu na tych częstotliwościach nasz umysł skupia się na nas samych, synchronizują się obie półkule co wzmaga wyobraźnię. Charakteryzuje się również wewnętrznym odpoczynkiem, czyli spokojem, relaksacją, wyciszeniem, ale nie jest to jeszcze częstotliwość medytacji. Zbyt nadmierne występowanie fal alfa objawiać się może brakiem koncentracji, skupienia, problemami w nauce.
Theta (4-8 Hz) - Fala ta towarzyszy nam przez większość snu, podczas jej trwania znajdujemy się na samej granicy świadomości, mamy dostęp do całej pamięci naszego mózgu. W tym momencie następuje utrwalenie i porządkowanie informacji jakie zebraliśmy w ciągu dnia, na przykład ucząc się na test w szkole. Jeśli uda nam się osiągnąć ten stan podczas medytacji zwiększamy wówczas naszą kreatywność, koncentrację i twórczość. Jeśli uda nam się zachować świadomość jesteśmy w stanie kontrolować natężenie fizycznego bólu (prawdopodobnie w tym właśnie tkwi sekret buddyjskich mnichów). Występowanie fal theta podczas normalnej czynności (wtedy kiedy powinny pojawiać się tylko fale beta) powoduje dekoncentrację, brak możliwości skupienia się na jednym zajęciu, szybkim nudzeniem się zajęciem, problemy ze skupieniem, w skrócie rzecz ujmując m.in. ADHD.
Delta (0,5-4 Hz) - Fala delta jest to stan całkowitej nieświadomości, pojawia się podczas głębokiego snu. W trakcie jej trwania mózg wytwarza hormon wzrostu, przez co sen jest bardzo ważny w okresie dorastania i dojrzewania. Zmniejsza się również wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu nadnerczy odpowiedzialnego za starzenie się i stres.
Podsumowując wszystko co do tej pory dowiedzieliśmy się o falach mózgowych, wiemy jak ważne są one podczas naszego codziennego funkcjonowania, pracy, wytężania umysłu, ale również wyciszania się, odpoczynku, snu i śnienia. Występowanie fal mózgowych potwierdza teorię, iż mózg nigdy nie zamiera, pracuje on stale, lecz z różną częstotliwością.