Spotykamy się z wieloma definicjami powstawania i obecności snów w naszej egzystencji. Począwszy od tego, że są wytworem naszego mózgu, który stale musi pracować, a kończąc na tak irracjonalnych jak podróże astralne, których odwiedzonymi miejscami i spotkanymi osobami są właśnie historie ze snów.

Data dodania: 2013-03-20

Wyświetleń: 2049

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sny. Czym właściwie są sny? Spotykamy się z wieloma definicjami powstawania i obecności snów w naszej egzystencji. Począwszy od tego, że są wytworem naszego mózgu, który stale musi pracować, a kończąc na tak irracjonalnych jak podróże astralne, których odwiedzonymi miejscami i spotkanymi osobami są właśnie historie ze snów.

Ciekawą teorią z jaką się kiedyś spotkałem dotyczy powtarzania się snów i przeradzania się ich w koszmary. Mianowicie, śniąc o czymś, mózg stara się rozwiązać problemy dnia codziennego, jeśli nie potrafimy czy to świadomie, czy podświadomie znaleźć odpowiedzi na nurtującą nas sprawę, sen powtarza się, a gdy brak rozwiązania nas trapi coraz bardziej, pojawiają się koszmary.Ale jak jest naprawdę? Do końca nie wiemy i nie znamy tego procesu. Mózg w wielu aspektach jest dla nas nadal wielką zagadką. Ale nie zostajemy z pustymi rękoma.

Pierwsze naukowe próby wyjaśnienia obecności snów pojawiły się w XIX wieku, wtedy to naukowcy na podstawie badań doszli do wniosku, że marzenia senne źle zinterpretowanymi wrażeniami zmysłowymi. Natomiast teorię tę uzupełniono w XX wieku, dodając do niej informację, że na rodzaj snów wpływają sytuacje życiowe śniących.Również Sigmund Freud maczał palce w teoriach związanych ze snem, była to tematyka, która go bardzo zainteresowana, po analizie doszedł do wniosku, że sny są ukrytymi pragnieniami człowieka, które przedzierają się do świadomości. W tym miejscu gorąco polecam książkę \"Wstęp do Psychoanalizy\", w której Freud poświęca jeden z rozdziałów właśnie snom.

Istnieje jeszcze jedna teoria, mówiąca o tym, że sny są sposobem na uporządkowanie ważnych informacji i pozbycie się napięć, z którymi stykaliśmy się w ciągu dnia. Stąd tak znane powiedzenie \"Muszę się z tym przespać\".Tak więc, przynajmniej częściowo wiemy (a przynajmniej zakładamy), że źródłem snów jest bezpośrednio nasz mózg, procesy w nim zachodzące, myśli, które nas dręczą za dnia oraz stany i sytuacje w jakich się znajdujemy za dnia.

A na koniec pytanie do Was.Czy zdarzyło Wam się śnić o czymś nieprzyjemnym, toksycznym, ciężkostrawny, co w rzeczywistości okazywało się mdłościami lub zatruciem pokarmowym?Czy śniło Wam się, że sikacie w różnych dziwnych miejscach (do kosza na śmieci, w windzie, etc.) co w rzeczywistości okazywało się bardzo silnym parciem na pęcherz kończącym się biegiem do toalety, bądź w gorszych przypadkach już mokrym łóżkiem?

Licencja: Creative Commons
0 Ocena