Depresja – w jaki sposób się objawia?
Objawy depresji można podzielić na pięć grup: emocjonalne, somatyczne, motywacyjne i poznawcze i myśli samobójcze.
-
Objawy emocjonalne to między innymi: trwałe pogorszenie nastroju, utrata radości z życia, stany lękowe oraz płacz.
-
Objawy somatyczne to między innymi: brak zainteresowania seksem, brak apetytu, bezsenność, ogólne osłabienie organizmu.
-
Objawy motywacyjne to między innymi: brak mobilizacji do działania, niemożność podejmowania decyzji, problemy z koncentracją.
-
Objawy poznawcze to między innymi: pogorszenie samooceny, niezadowolenie z siebie, pesymistyczne nastawienie do swojej osoby.
Depresja – rodzaje depresji
Depresja to choroba, która określana jest mianem zaburzeń. Międzynarodowa klasyfikacja chorób ICD-10 klasyfikuje depresję w następujący sposób:
-
epizod depresyjny
-
zaburzenia depresyjne nawracające
-
epizod depresyjny w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych
-
dystymia
-
depresja poschizofreniczna
-
organiczne zaburzenia depresyjne
Jak leczyć depresję?
Zaburzenia depresyjne to przypadłość, której leczenie ma charakter długofalowy. W zależności od typu depresji oraz zróżnicowania epizodów depresyjnych (łagodne, umiarkowane, ciężkie bez objawów psychotycznych, ciężkie z objawami psychotycznymi) zalecane są różne formy leczenia.
Depresja to przypadłość, która w niewielkiej części ustępuje samoistnie. Zazwyczaj niezbędna jest pomoc osób trzecich, tudzież psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty. Nierzadko stosowane jest również leczenie farmakologiczne. Powszechnie stosuje się preparaty wspomagające apetyt, uspokajające, pobudzające itd.. Większość środków tego typu dostępnych jest tylko i wyłącznie na receptę.
Leczenie depresji – zmiana trybu życia
Zaburzeń depresyjnych o niskim stopniu nasilenia możemy się pozbyć poprzez radykalną zmianę trybu życia. Wprowadzenie kilku prostych, zdrowych zasad sprawi, że poprawi się nasza kondycja fizyczny i psychiczna.
-
Krok numer 1: zmień nawyki żywieniowe - dieta to niezwykle ważny element naszego życia. Powiedzenie „jesteśmy, tym co jemy” jest jak najbardziej prawdziwe. Dlatego też, powinniśmy jeść zdrowo, pełnowartościowo i w odpowiednich ilościach. Bilans diety musi być oparty na podstawie realizowanej aktywności fizycznej oraz wagi.
-
Krok numer 2: zadbaj o regularny ruch - sport to zdrowie? Jak najbardziej! Regularny ruch (najlepiej codzienny) to mnóstwo korzyści dla Twojego organizmu. Codzienne ćwiczenia aerobowe pozwolą poprawić wydolność układu krążeniowo-oddechowego, co poprawi komfort funkcjonowania.
-
Krok numer 3: regularny rytm dobowy - organizm potrzebuje dostosować swoją pracę do panujących warunków. Jeśli zapewnisz systematyczny sen o stałych porach, to rano nie będziesz miał problemu ze wstawaniem, a Twój organizm będzie w pełni zregenerowany. Pamiętaj również, że ilość snu powinna oscylować w granicach 6-8 godzin dziennie.
-
Krok numer 4: niezwykle ważny relaks - po zapewnieniu regeneracji fizycznej organizmu, musisz zadbać także o regeneracje umysłowo-emocjonalną. Tzw. fitness umysłu można realizować na wiele różnych sposobów. Dla niektórych najefektywniejszą formą relaksacyjną jest dobra książka, dla innych yoga. To wszystko stanowi kwestię indywidualną. Ważne, by zastosowana metoda realizowana była regularnie.
-
Krok numer 5: suplementacja - stosowanie suplementów diet jest nieocenione. Środki te mają na celu uzupełnić dietę i poprawić komfort funkcjonowania. Oczywiście, nie oznacza to, że od teraz masz połykać mnóstwo tabletek. Wręcz przeciwnie – dobierz suplementację do diety w taki sposób, by korzystać z niej możliwie najrzadziej. Sugerujemy korzystać z tabletek takich jak Restilen