Przyjęło się, że otyłość spowodowana jest głównie chorobami tarczycy albo nadmiernym objadaniem się. Lekarze jednak alarmują, że częstymi przyczynami tej dolegliwości są niedobory wapnia i witaminy D w diecie. Dlatego tak ważne jest odpowiednie komponowanie posiłków, rzetelna diagnostyka i optymalna suplementacja.

Data dodania: 2021-05-24

Wyświetleń: 514

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Niedobory w diecie a otyłość

Czym jest otyłość i co ją powoduje?

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) o otyłości mówi, kiedy BMI (Body Mass Index= Indeks masy ciała) jest wyższy niż 30. Stan ten, w zależności od wielkości wspomnianego wskaźnika, ma trzy stopnie zaawansowania: I gdy BMI jest wyższe od 30, ale niższe niż 34,9. II stopień rozpoznawany jest, gdy BMI jest większe niż 34,9, ale niższe niż 40. III stopień, czyli tak zwana otyłość olbrzymia, występuje w przypadku, gdy indeks masy ciała przekracza 40. Należy sobie uświadomić, że otyłość jest chorobą. Dlatego najpierw należy poznać jej przyczyny, a następnie zacząć ją odpowiednio leczyć. Walka z samymi objawami zawsze jest nieskuteczna. Powoduje bowiem efekt jojo. Może też przyczynić się do nieodwracalnych zmian w organiźmie. Najczęstszymi przyczynami otyłości są czynniki genetyczne, choroby takie jak niedoczynność taczycy i cukrzyca, brak aktywności fizycznej oraz nieprawidłowa dieta, składająca się w znacznej mierze z fast foodów oraz nadmiernej ilości tłuszczy i węglowodanów. Wielu chorych nie zdaje jednak sobie sprawy z tego, że przyczyną otyłości, oprócz dodatniego bilansu energetycznego, może być również niedobór witaminy D i wapnia w organiźmie.

Niedobór wapnia w diecie przyczyną otyłośc

Szacuje się, że dorosły człowiek powinien przyjmować z pożywieniem przeciętnie 1000mg wapnia na dobę. Skomponowanie posiłków wedle tego kryterium może przysparzać sporo trudności. Warto więc sięgać po tabele spożywcze, które określają ile pierwiastka znajduje się w danym produkcie. Tym bardziej, że jego rola w zachowaniu szczupłej sylwetki jest dość istotna. Odpowiada on za prędką destrukcję tłuszczy w organiźmie. Duże ilości wapnia znajdują się w jogurtach, szprotkach, sardynkach, pstrągu, natce pietruszki, jagodach goi, kotletach sojowych i migdałach. Warto również sięgać po jajka oraz ser parmezan. Należy podkreślić, że utrzymanie prawidłowego poziomu calcium w organiźmie pomaga także zapewnić zdrowe zęby i kości na długie lata.

Niedobór witaminy D a zwiększone ryzyko otyłośc

Coraz częściej podkreśla się istotę wyników badań naukowych, które wskazują na ważną rolę witaminy d w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i ładnej sylwetki. Jej niedobór, o którym mówi się, gdy stężenie we krwi wynosi mniej niż 30 ng/dl, przyczynia się do szybkiego i nagłego wzrostu kilogramów. Niestety, obecnie braki kalcyfeloru ma podobno co druga osoba. Przyczyną tego jest w głównej mierze nasz klimat i mała ilość słonecznych dni w ciągu roku. Dietetycy wskazują więc na konieczność uzupełniania witaminy D suplementami w dawce 1000j. na dobę (dla osoby dorosłej). Kalcyferol nie tylko przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej, ale także wpływa na uczucie sytości.

Chcesz dowiedzieć się więcej: https://warsztatzywienia.pl/

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena