Dieta sirtfood to jeden z najpopularniejszych planów żywieniowych ostatnich lat. Stworzona z wykorzystaniem produktów aktywujących białka – sirtuiny, które pełnią w organizmie niebagatelną rolę. Dieta została opracowana przez ekspertów z dziedziny żywienia – Aidana Gogginsa i Glena Mattena. Dzięki zawartym w pokarmach roślinnych polifenolom pomaga zadbać o szczupłą sylwetkę i dłuższe życie.

Data dodania: 2021-05-05

Wyświetleń: 535

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dieta sirtfood – na czym polega i jak sprawdza się w praktyce?

Dieta sirtfood – na czym polega jej fenomen?

Sirtfood – dieta zakładająca wprowadzenie do jadłospisu produktów pochodzenia roślinnego o wysokiej zawartości polifenoli i obniżenie ilości spożywanych kalorii. Dzięki temu dochodzi do aktywacji sirtulin, czyli białek enzymatycznych określanych często mianem genów młodości. Białka SIRT biorą udział w procesach starzenia i regulują długość życia. Dzięki sterowaniu ich aktywnością za pomocą diety sirtfood można więc skutecznie opóźnić starzenie i wydłużyć czas życia. Sirtuiny stymulują również apoptozę, czyli proces, podczas którego dochodzi do usuwania z organizmu nieprawidłowych i uszkodzonych komórek.

Dieta sirtfood poparta jest licznymi badaniami, zapoczątkowanymi już w 1935 roku przez Clive’a McCaya i współpracowników, którzy odkryli, że ograniczając podaż kalorii o 30–50% przy jednoczesnym wzbogaceniu jadłospisu o witaminy dochodzi do aktywacji sirtulin i wydłużenia czasu życia. Obecnie wiadomo także, że dla osiągnięcia lepszych efektów warto spożywać rośliny bogate w polifenole. Szczególnie ważny jest resweratrol, który prowadzi do zmniejszenia zawartości tłuszczów, a także wspomaga ich metabolizm. Obniża również poziom glukozy we krwi, zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę i aktywuje gen długowieczności.

Dla kogo przeznaczona jest dieta sirtfood?

Jeżeli pragniesz schudnąć bez męczącego uczucia głodu, a także trwale zmienić swoje nawyki żywieniowe i zacząć zdrowo się odżywiać, dieta sirtfood będzie dla Ciebie idealna. To także świetny plan żywieniowy, jeśli chcesz obniżyć poziom glukozy we krwi, uregulować wydzielanie insuliny i zwiększyć wrażliwość organizmu na jej działanie. Ostatni efekt jest szczególnie ważny dla osób borykających się z insulinoopornością.

Sirtfood – dieta, plan i jadłospisy

Dieta sirtfood składa się z czterech etapów. Pierwsze dwa znacząco obniżają ilość przyjmowanych kalorii, ale dzięki roślinnym koktajlom nie będziesz odczuwać wzmożonego łaknienia. Etap pierwszy powinien trwać 3–7 dni i składać się z trzech napojów sirtuinowych przygotowanych na bazie szpinaku, jarmużu, selera naciowego, z dodatkiem limonki, jabłka i pomarańczy oraz jednego stałego posiłku. Całodzienna kaloryka nie przekracza 1000 kcal. W kolejnym etapie, który trwa 14–21 dni, sirtfood zakłada zwiększenie podaży kalorii do 1500 i wprowadzenie dodatkowego dania. Sirtfood dieta – plan i przykładowe jadłospisy możesz znaleźć na stronie cateringu Proszę Zdrowie, jak również wypróbować samemu, dokonując zamówienia na jeden dzień.

Jakich efektów możesz się spodziewać?

Dieta sirtfood – efekty i korzyści, jakie płyną z jej stosowania to przede wszystkim:

  • utrata tkanki tłuszczowej z jednoczesnym zachowaniem masy mięśniowej;
  • przyspieszenie metabolizmu;
  • spowolnienie procesów starzenia na poziomie komórkowym;
  • poprawa samopoczucia i większa energia do działania;
  • regulacja wydzielania insuliny;
  • obniżenie poziomu cholesterolu i glukozy we krwi;
  • korzystny wpływ na poziom hormonów tarczycy.

Sirtfood – dieta, którą możesz zamówić do domu

Jeśli chcesz przekonać się, jak działa dieta sirtfood, ale nie masz czasu na samodzielne przygotowanie posiłków lub pomysłów na ich komponowanie, możesz skorzystać z cateringu dietetycznego. Proszę Zdrowie oferuje dania przyrządzane na podstawie produktów roślinnych, zdrowych tłuszczach oraz w oparciu o metody dr Ewy Dąbrowskiej. W trosce o środowisko posiłki dostarczane są w ekologicznych opakowaniach z kartonu i biodegradowalnej skrobi.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena