Bogaty czy biedny? Wybór należy do Ciebie. Co wiemy o pieniądzach? Chyba niezbyt wiele... Dlaczego przeważnie ponosimy finansowe porażki zamiast finansowych sukcesów? Aby zmienić swoją sytuację finansową, trzeba...

Data dodania: 2008-11-04

Wyświetleń: 3524

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W szkole nie uczymy się nic na temat pieniędzy. Cała nasza wiedza na ten temat jest przekazywana z pokolenia na pokolenie — przejmujemy od naszych rodziców (a oni od swoich) poglądy i wiedzę na temat pieniędzy i edukacji finansowej. Z reguły słyszymy od naszych rodziców (to co oni słyszeli swego czasu od swoich, gdy byli młodzi): „Idź do szkoły, zdobądź dobry zawód, pracuj ciężko”, „Nie mogę sobie na to pozwolić”, „Nie stać mnie na to”, „Nie interesują mnie pieniądze”, „Pieniądze nie są najważniejsze dla mnie”. Mówiąc w ten sposób zamykasz swój umysł na temat pieniędzy, możliwość bogacenia się („słowo ciałem się stało”). Trzeba jednak pamiętać, że tak jak podchodzisz i traktujesz temat pieniędzy — tak będzie w rzeczywistości — czyli faktycznie nie będzie cię na wiele rzeczy stać, będziesz musiał ciężko pracować na pieniądze, mając często kłopoty finansowe (rodzice prawdopodobnie też mieli — skąd my to znamy), itp.
Zamiast tego wykorzystaj siłę słowa do twojego umysłu — zapytaj siebie „Jak mogę to osiągnąć?”, „Jak spowodować by to pieniądze ciężko dla mnie pracowały, a nie odwrotnie?”. Różnica w pojmowaniu i traktowaniu tematu pieniędzy między bogatymi a resztą ludzi (biednymi i klasą średnią) polega na odmiennym sposobie myślenia, tak więc — jeśli chcesz zmienić swoją sytuację finansową i „zarabiać” więcej pieniędzy — najpierw musisz zmienić swoje myślenie, mentalność. Dlatego ważne również jest, abyś uważał od kogo i jakie rady przyjmujesz.
Aby wystrzegać się kłopotów finansowych należy wiedzieć trzy bardzo ważne kwestie dotyczące pieniędzy:
1) Pieniądze to tylko pomysł — pieniądze wymyślili bogaci. „Nie pracuj za pieniądze, pracuj aby się uczyć”. Realność pieniędzy jest umowna. Biedni i średnia klasa pracują za pieniądze, bogaci natomiast „robią” pieniądze. Im bardziej myślisz, że pieniądze są rzeczywistością, tym ciężej będziesz pracował za nie. Jeżeli możesz pojąć to, że realność pieniędzy jest umowna, będziesz się szybciej bogacił. Najpotężniejsze aktywa stanowi nasz umysł. Jeżeli właściwie go ćwiczymy, może stworzyć olbrzymie bogactwo, tak jakby się to stało nagle. Nie ćwiczony umysł może stworzyć również skrajną nędzę, która przetrwa całe pokolenia poprzez uczenie tej mentalności w rodzinie.
2) Pieniądze (nawet największe) nikogo nie czynią bogatym — Jak to?!!. Prawdziwość tego stwierdzenia można odnieść np. do ludzi, którzy w jakiś sposób szybko się wzbogacili (totolotek, wygrana na loterii etc.) Pieniądze bez finansowej wiedzy i inteligencji (których nie uczą nas w szkołach) są pieniędzmi, które wkrótce będą stracone. Większość ludzi nie uzmysławia sobie tego, że w życiu nie chodzi o to, ile pieniędzy się „robi” (zarabia), tylko o to, ile się zachowa. Wszyscy słyszeliśmy opowiadania o wygrywających na loterii, którzy byli biedni i nagle się wzbogacili, a następnie znów byli biedni. Wygrywają miliony i wkrótce znów są tam, skąd wystartowali. Przytoczyć też można historię zawodowych sportowców, którzy w wieku 24 lat zarabiają miliony dolarów na rok, a śpią pod mostem w wieku 34 lat. Pieniądze są potężne — jeśli użyjesz ich dobrze, uczynią cię bogatym; jeśli użyjesz ich źle — uczynią cię jeszcze biedniejszym.
3) Istnieją 2 rodzaje problemów związanych z pieniędzmi – ich brak lub ich nadmiar. Każdy ma kłopoty finansowe: każda osoba, każda firma, każdy rząd, każde państwo… Większość (95%) osób pochodzi z rodzin, w których problem związany z pieniędzmi dotyczył ich braku — ponieważ od pokoleń nieodpowiednio podchodzono do tematu pieniędzy: „pracuj ciężko na wypłatę, żyj poniżej swoich przychodów, oszczędzaj, nie inwestuj bo to ryzykowne… etc.” To nie jest tok myślenia bogatej osoby, ale przeciwnie — powoduje, że będziesz człowiekiem oszczędnym i biednym. Problem także w tym, że większość ludzi traktuje bogatych jako złych, chciwych, nieludzkich, samolubnych…, gardząc nimi, tym samym gardząc ich stylem życia, mówią: „Nigdy taki nie będę”.
Jeśli chcemy osiągnąć w życiu sukces finansowy — musimy walczyć z własnym starym, utrwalonym przez pokolenia wizerunkiem życia w bezpieczeństwie pracy etatowej, bez podejmowania ryzyka realizacji własnych (prawdziwych) marzeń (bo przecież rodzice chcą abyś był dobrze płatnym lekarzem, prawnikiem — choć sam tego nienawidzisz). Postawi nas to w sytuacji, gdzie cała rodzina będzie przeciw nam (oni też mają przecież utrwalone, panujące od pokoleń poglądy i nawyki dotyczące pieniędzy). Wniosek – ani Twoja rodzina, ani nasz system szkolnictwa nie zadba o Twoje finansowe IQ – MUSISZ TO ZROBIĆ SAM!
Wybór należy do Ciebie – każdego ranka kiedy wstajesz, musisz go dokonać: czy chcesz być bogaty – czy biedny? W życiu są tylko dwa tory przysłowiowy „wyścig szczurów” (biedni, klasa średnia) oraz szybki tor (bogaci). Który wybierzesz?


Wiesław Kluz

Licencja: Creative Commons
2 Ocena