Keylogger - proste narzędzie szpiegowskie, które może istnieć nawet w tej chwili na naszych komputerach, mimo iż nie mamy o tym pojęcia. Jak działa, jakie są jego rodzaje, czy można się go pozbyć?

Data dodania: 2021-02-23

Wyświetleń: 540

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Keylogger - co to właściwie jest?

Keylogger może funkcjonować w formie oprogramowania lub urządzenia podpinanego do komputera. Jego głównym zadaniem jest rejestrowanie klawiszy, które użytkownik wciska podczas korzystania z komputera. Dodatkowo może on również robić zrzuty ekranu, podglądać strony internetowe, w które weszliśmy, a nawet zapisywać dźwięk z mikrofonu. Osoba odbierająca dane z keyloggera może mieć dostęp niemal do wszystkich informacji i czynności jakie podejmowaliśmy w czasie użytkowania komputera. 

Człowiek, który nie jest amatorem w instalowaniu keyloggerów, może to zrobić w bardzo krótkim czasie. Ten program lub urządzenie szpiegowskie często wykorzystywane jest w celu monitorowania działalności pracowników, czy też kontrolowania działań dzieci przez rodziców. 

Ważnym faktem jest, iż keylogger rejestruje tylko te dane, które zbierają się po jego zainstalowaniu. Nie może dotrzeć do informacji wcześniejszych. Dodatkowo te narzędzia szpiegowskie nie muszą zapisywać wszystkiego, każdego hasła, czy otwartej strony. Ich pole działania może zostać ograniczone, tak aby osoba zbierająca dane, mogła zobaczyć tylko to, co jest z jej punktu widzenia, istotne. 

Jak przebiega instalacja keyloggera?

Bardzo łatwo jest zainstalować keyloggera właśnie w formie programu monitorującego, których jest mnóstwo, a każdy odpowiada innym potrzebom, pobiera różnego rodzaju informacje. W przypadku, gdy keylogger przybiera postać urządzenia, musi zostać umiejscowiony najczęściej w porcie klawiatury. Tutaj trzeba mieć fizyczny dostęp do komputera, dlatego też ten sposób jest zdecydowanie rzadziej stosowany. 

Keylogger programowy będzie wysyłał raporty z zebranych informacji na podanego przez instalującego maila. Co jakiś czas, w skrzynce elektronicznej pojawią się wszystkie dane dotyczące użytkowania komputera, których "szpieg" oczekuje. 

Z kolei, keylogger sprzętowy gromadzi w swojej pamięci wszelkie zapisy. Mając do niego dostęp, zyskujemy wtedy możliwość odczytania jego zawartości. 

Czy można wykryć keyloggera?

Część tych narzędzi szpiegowskich jest całkowicie legalna, jednakże niektóre osoby wykorzystują je do kradzieży haseł do portali internetowych, a co gorsze do bankowości.   W celu usunięcia podejrzanych keyloggerów, najłatwiej jest odinstalować lub usunąć urządzenie, ale nie dla każdego będzie to zadanie wykonalne. Niektóre keyloggery można wykryć za pomocą odpowiednich programów antywirusowych, czy skanerów szpiegowskich. 

Podsumowując, keyloggery są niesamowicie skuteczne, a przy tym łatwe w zaaplikowaniu do komputera. Trudniejsze okazuje się ich usunięcie, właśnie ze względu na to, iż często mogą nie być wykrywalne nawet przez specjalistyczne oprogramowania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena