Dbanie o środowisko to hasło, które razem z upływem czasu nabiera coraz to nowszej formy. Popularne "gaś światło" czy też "zakręcaj kran" dzisiaj ustępuje nieco bardziej zaawansowanym działaniom oraz sloganom. I choć w tym wszystkim nie chodzi o piękne formułki czy też chwytliwe słowa to sformułowanie Zero Waste brzmi dość kontrowersyjnie.

Data dodania: 2021-02-05

Wyświetleń: 490

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zero waste - co to znaczy?

Dbanie o środowisko to hasło, które razem z upływem czasu nabiera coraz to nowszej formy. Popularne "gaś światło" czy też "zakręcaj kran" dzisiaj ustępuje nieco bardziej zaawansowanym działaniom oraz sloganom. I choć w tym wszystkim nie chodzi o piękne formułki czy też chwytliwe słowa to sformułowanie Zero Waste brzmi dość kontrowersyjnie.

Czym tak właściwie jest Zero Waste?

Zero Waste jest hasłem dosłownie oznaczającym zero odpadów czy też marnowania. Brzmi ono niemalże nierealnie na tle nawyków konsumpcyjnych, które wykształtowały się przez lata. Jednakże Zero Waste powstało jako idea zgodnie z którą za zadanie czy też styl życia przyjmuje się produkowanie jak najmniejszej ilości odpadów, a co więcej również dbanie o to by nie marnować posiadanych rzeczy. Idea ta dotyczy zarówno żywności jak i innych aspektów życia.

Osoby chcące żyć w zgodzie z zasadą niemarnowania nie będą rozglądać się za wyprzedażami, by kupić jakąś rzecz, która zastąpi starszą. Wyrzucanie starszych rzeczy generuje odpady, a jeżeli można ją jeszcze zreperować bądź przerobić, to po prostu warto to zrobić.

Jak żyć w zgodzie z Zero Waste?

Życie w zgodzie z Zero Waste to zmiana swoich nawyków konsumpcyjnych oraz podejścia do przedmiotów wszelkiego rodzaju. Nie wystarczy zaprzestanie używania plastikowych butelek by powiedzieć, że żyje się w zgodzie z Zero Waste. Trzeba tutaj także zwrócić uwagę na składniki, które znajdują się w produktach, czy nie wyrządzają one szkody dla środowiska.

Opakowania tych produktów również nie są bez znaczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest całkowite zrezygnowanie z używania rzeczy jednorazowych. Na rynku jest też wiele rozwiązań umożliwiających życie z generowaniem minimalnej ilości odpadów. Gąbkę w łazience można zastąpić myjkami wielokrotnego użytku, a szampon w butelce, takim w kostce, który na dodatek nie różni się znacznie ceną.

Zero Waste dla kobiet

Zero Waste dla kobiet jest dostosowane również po to by zmniejszyć ilość zużywanych produktów higienicznych. Podpaski, tampony oraz wkładki higieniczne to produkty, które z powodzeniem można zastąpić wersjami bardziej żywotnymi. Podpaski oraz wkładki są dostępne w wersji materiałowej, które po użyciu można wyprać. Natomiast zamiast tamponów można wybrać kubeczki menstruacyjne, które mogą służyć nawet 10 lat, a i ich pojemność pozwala na użytkowanie przez większą ilość godzin.

Produkty higieniczne dla kobiet nie rozkładają się szybko, a przez ilość zużywanych produktów jednorazowych są one dość sporym procentem wszystkich odpadów. Stosowanie zamienników jest równie skuteczne jak ich tradycyjne zamienniki jednak znacznie ograniczają zanieczyszczenie środowiska. Dodatkowo, warto zwrócić się ku bardziej pro ekologicznym rozwiązaniom także w makijażu, zaczynając od płatków kosmetycznych wielokrotnego użytku, a dodatkowo również wysokojakościowych kremów przeciwsłonecznych. Są one przebadane klinicznie i posiadają ocenę wpływu na skórę i środowisko.

Zero Waste dla mężczyzny

Mężczyźni mogą być pro ekologiczni przez wybór naturalnych dezodorantów w sztyfcie, korzystanie z mydeł do golenia czy też bio balsamu łagodzącego podrażnienia po goleniu. Takie produkty są wytwarzane w duchu zrównoważonego wykorzystania zasobów oraz oferowania wysokiej jakości opierającej się na składzie produktów z naturalnych składników.

Mydła do golenia nie są jeszcze stosowane przez wszystkich Panów, a szkoda, ponieważ są one często wzbogacone o składniki takie jak rokitnik, aloes, anyż gwieździsty czy kolendra, które oprócz kompleksowego działania oferują również piękny zapach. Uwagę powinny również przyciągnąć chusteczki higieniczne wielorazowe dedykowane dla Panów, które odznaczają się eleganckimi wzorami, a dodatkowo są wykonane z wysokogatunkowej bawełny, która jest dla skóry dużo bardziej delikatna niż zwyczajne chusteczki papierowe.

Coś dla domu

Wprowadzenie drobnych zmian w domu również może się okazać korzystne dla środowiska. Kubki wielorazowe z ekologicznego materiału jakim są łuski ryżowe mogą być świetnym rozwiązaniem. A zamiast korzystać z butelek plastikowych warto użyć przyjaznych dla środowiska alternatyw takich, jak bidony ze szkła. Czas już skończyć z plastikiem na dobre. Stal nierdzewna czy bambus to materiały, które z powodzeniem zastąpią zwykłe butelki na długi czas.

Źródło: https://rodzinaeko.pl/zero-waste

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena