Uważa się, że do obserwowanej „epidemii” celluitu znacząco przyczynia się mało zdrowy tryb życia, który wiedzie sporo pań: siedzący tryb życia, niewielka aktywność fizyczna, dieta bogata w cukier i sól, palenie papierosów, noszenie obcisłej odzieży.
Wiele kobiet rozwiązania problemu z celluitem upatruje w stosowaniu kosmetyków, tak szeroko reklamowanych w mediach. Tymczasem działanie takie ma nikłe szanse powodzenia. Po pierwsze, kosmetyk ma pole działania ograniczone głębokością, na jaką się wchłania. Po drugie, walka z celluitem, aby była skuteczna, musi przebiegać na wszystkich frontach. Oprócz stosowania balsamów i kremów należy zmienić dietę, rzucić palenie, więcej się ruszać i korzystać z zabiegów kosmetycznych, przyspieszających usuwanie celluitu.
Gabinety kosmetyczne oferują wykonywanie różnych zabiegów, ale prawdziwą skuteczność wykazują tylko nieliczne. Jednym z najefektywniejszych zabiegów jest endermologia. Jej skuteczność wynika z tego, że oddziałuje ona tam, gdzie celluit powstaje, czyli w tkance łącznej. Nie jest to zatem powierzchowne działanie, jakie ma miejsce w przypadku stosowania kosmetyków.
Na czym polega endermologia? Jest to rodzaj mechanicznego masażu wykonywanego w podciśnieniu. Wykonywany jest on z wykorzystaniem specjalnie skonstruowanej głowicy, zawierającej dwie elektronicznie sterowane rolki. Podczas zabiegu należy mieć na sobie specjalny kombinezon, zmniejszający opór towarzyszący przesuwaniu się rolek po skórze i chroniący naskórek przed ewentualnymi otarciami.
Zabieg jest bezinwazyjny i bezbolesny (intensywność zasysania fałdu skórnego jest dobierana tak, by nie wywołać dyskomfortu). Oprócz wyraźnego zmniejszenia celluitu, zabieg przynosi poprawę jędrności i sprężystości skóry, poprawę mikrokrążenia i tym samym usuwanie toksyn, utratę tkanki tłuszczowej, redukcję blizn, rozstępów i innych niedoskonałości skóry. Najlepsze rezultaty daje zastosowanie całej serii zabiegów, ale efekty widoczne są już po pierwszym.
Jedynymi przeciwskazaniami do endermologii są: ciąża i połóg, menstruacja, problemy z krzepliwością oraz podwyższona temperatura ciała.