Rygor i nieustające poczucie zagrożenia towarzyszące pandemii sprawiają, że możesz odczuwać zagubienie. Część obiektów jest zamknięta, inne pozostają otwarte, ale nie zawsze są dostępne dla wszystkich. Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym warto mieć aktualne informacje na temat tego gdzie obowiązują godziny dla seniorów.

Data dodania: 2021-01-29

Wyświetleń: 604

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIADOMOŚĆ

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Gdzie obowiązują godziny dla seniorów?

Przetrwanie pandemii stanowi ogromne wyzwanie dla wszystkich, lecz osoby znajdujące się w grupach ryzyka są szczególnie narażone. To właśnie one przechodzą chorobę najciężej i najczęściej wymagają hospitalizacji. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania wśród osób w podeszłym wieku rząd zadbał o to, by niektóre obiekty przez dwie godziny dziennie były dostępne wyłącznie dla nich.

UWAGA: Godziny dla seniorów obowiązują do końca stycznia 2021.

O jakiej porze wypadają i w jakie dni obowiązują

Wiedza o tym na jakich warunkach działa to udogodnienie jest potrzebna wszystkim. Jeśli jesteś seniorem na pewno zechcesz skorzystać z możliwości zrobienia zakupów w czasie gdy w obiekcie przebywa mniej osób i ryzyko zakażenia jest mniejsze. Jeśli do grupy seniorów nie należysz, to wiedza ta jest ci potrzebna, by nie pójść do sklepu w czasie, gdy nie będzie on dla ciebie dostępny. Godziny te wypadają między 10 a 12, od poniedziałku do piątku.

Które obiekty objęte są godzinami dla seniorów?

Wykaz miejsc, gdzie obowiązują godziny dla seniorów znajdziemy w rozporządzeniu Rady Ministrów. Od 15 października 2019 roku objęte są nimi następujące obiekty:

  • sklepy spożywcze,
  • apteki,
  • drogerie,
  • punkty pocztowe.

Pamiętać o dwugodzinnym czasie ochronnym musisz więc wybierając się do sklepów sieciowych typu Biedronka, Auchan czy Lidl. To samo dotyczy drogerii i punktów pocztowych. Objęte są nimi również apteki, bez względu na do czy znajdują się w centrach handlowych, czy znajdują się w samodzielnych budynkach.

Wyjątek stanowi sytuacja, w której wydanie leku, wyrobu medycznego czy też środka spożywczego o specjalnym przeznaczeniu żywieniowym występuje w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia - dodaje Tomasz Wykowski, redaktor naczelny w serwisie infosenior.pl.

Czy są miejsca, których rozporządzenie nie dotyczy?

Czy to oznacza, że osoby które nie ukończyły 60. roku życia nigdzie nie zrobią zakupów pomiędzy 10 a 12? Okazuje się, że nie. Jeśli nie należysz do tej grupy wiekowej, wciąż możesz nabyć w tych godzinach urania, sprzęt domowy lub artykuły potrzebne do remontu. Wyłączone z obowiązku przestrzegania godzin dla seniorów zostały:

  • markety w których zakupisz sprzęt gospodarstwa domowego RTV i AGD,
  • sklepiki szkolne,
  • sklepy odzieżowe,
  • sklepy budowlane,
  • stacje benzynowe,
  • hurtownie.

Tylko dla zapewnienia podstawowych potrzeb

Rozporządzenie obejmuje tylko te obiekty, w które są niezbędne starszym osobom dla zapewnienia podstawowych potrzeb. Chodzi o zakup żywności, wody pitnej, leków i artykułów higienicznych. Nie dotyczy to obiektów usługowych, lokali gastronomicznych czy obiektów sportowych.

Kto może robić zakupy w godzinach dla seniorów

Godziny seniorów przeznaczone są dla osób, które szczególnie ciężko przechodzą zakażenie COVID-19 – a więc osób powyżej 60 roku życia. Oznacza to, że w dni robocze od 10 do 12 do wymienionych wyżej obiektów nie mają wstępu osoby spoza tej kategorii wiekowej. Jeśli nie należysz do tej grupy wchodzenie do sklepu w godzinach dla seniorów nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może skutkować nałożeniem wysokiej kary finansowej.

Mandat i kara administracyjna na straży przepisu

Przestrzegania godzin dla seniorów pilnuje policja i Sanepid. Ta pierwsza za zakupy w godzinach dla seniorów przez osobę młodszą może nałożyć mandat o wysokości nawet do 500zł. Sanepid może dodatkowo nałożyć dużo wyższą karę administracyjną. Takie kary mogą wynosić nawet od 10 do 30 tysięcy złotych.

Zobacz też: https://infosenior.pl/ile-moze-dorobic-emeryt

Godziny dla seniorów zostały wprowadzone przez rząd po to, by chronić najbardziej narażonych obywateli, gdy ci realizują swoje podstawowe potrzeby. To właśnie w miejscach, które na to pozwalają zostały więc wprowadzone tego typu obostrzenia. Osoby starsze, które mimo tego typu ochrony mają trudności z załatwieniem bieżących spraw mogą skorzystać z uruchomionej dla nich infolinii pod numerem 22 505 11 11.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena