Stresująca praca, rygorystyczna dieta, przetrenowanie czy zaburzenia hormonalne – to tylko kilka podstawowych czynników, które mogą mieć znaczący wpływ na stan naszych włosów. Te natomiast z czasem stają się matowe, szorstkie, trudne do stylizowania, ale także kruche i łamliwe. To ostatni moment, zanim konieczne będzie podjęcie bardzo drastycznych kroków. 

Data dodania: 2020-12-23

Wyświetleń: 582

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wypadanie włosów – przyczyny i zapobieganie

Dowiedz się, jak dbać o włosy, aby nie narazić się na łysienie.

Jak wygląda łysienie u kobiet i mężczyzn? 

Ze względu na to, że kobiety częściej decydują się na fryzury, w których dominują długie włosy – ukrycie pierwszych oznak łysienia jest u nich znacznie prostsze. Z powodzeniem można wybierać takie uczesania, które będą maskowały ten problem. Czasami wystarczy delikatne podtapirowanie włosów, aby stworzyć wrażenie większej objętości. Nie oznacza to jednak, że łysienie nie jest kłopotliwe również dla pań. 

Gdy utrata owłosienia dotyka panów  – często przyjmuje ona postać zakoli lub też przesuniętej linii włosów. Na początku różnica ta nie jest bardzo wyraźna, jednak gdy podstawowe metody zaczynają zawodzić – wielu mężczyzn decyduje się znacząco skrócić na głowie włosy lub nawet je zgolić. 

Wypadanie włosów – przyczyny 

Specjalistom zajmującym się zdrowiem włosów udało się stworzyć listę czynników, które nierzadko powodują problemy z utratą owłosienia. Szczególnie alarmujące jest to, że wciąż wiele osób zauważa pogorszenie stanu zdrowia, skóry i włosów właśnie przez dużą dawkę stresu. Taki niekorzystny stan może towarzyszyć nam dniami, tygodniami, a nawet miesiącami. Jeżeli zbytnio się czymś przejmujemy i nie potrafimy poradzić sobie z odczuwanymi emocjami – powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. 

Nadmierne wypadanie włosów może także występować przy różnych chorobach, które nawiedzają nasz organizm. Niekiedy nawet trudne do wyleczenia przeziębienie sprawia, że potrzebujemy więcej czasu na regenerację. Aby nasze ciało mogło działać poprawnie – w pierwszej kolejności brak witamin czy innych ważnych składników odżywczych odczuwa skóra, paznokcie oraz włosy. 

Wypadanie włosów – zapobieganie 

Warto wiedzieć, że temu zjawisku można zapobiegać – a na nasze samopoczucie nie powinno mieć wpływu występujące wypadanie włosów. Przyczyny zostaną odkryte szybciej, jeżeli w odpowiednim czasie udamy się do lekarza. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie kilku badań zleconych przez specjalistę. Musi on upewnić się, że łysienie nie jest następstwem jednej z chorób. Leczenie dopasowane jest do konkretnego pacjenta.

Jak można przeciwdziałać utracie owłosienia domowymi sposobami? Często włosy wypadają, ponieważ są zbyt cienkie i osłabione. Pomóc może im regularny masaż skóry głowy, podczas którego zadziała aplikowana wcierka. Nie bez znaczenia jest także produkt myjący, którego używamy na co dzień. Musi być on na tyle delikatny, aby nie podrażnić wrażliwej skóry, ale jednocześnie jego zadaniem jest dokładnie oczyszczenie skalpu z zanieczyszczeń, które mogą zatykać gruczoły łojowe. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena