Wypadanie włosów i łamliwość paznokci to dość powszechne objawy. Nie oznacza to jednak, że taki stan jest naturalny i nie można nic z nim zrobić! Zwykle słabe włosy i paznokcie są oznaką błędów w diecie i stylu życia. Czasami mogą też sygnalizować nieco poważniejsze schorzenia. Sprawdź, co może być przyczyną pogorszenia ich stanu i jak sobie z tym radzić.

Data dodania: 2021-05-13

Wyświetleń: 862

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wypadanie włosów i łamliwość paznokci – poznaj najczęstsze przyczyny

Wypadanie włosów i łamliwość paznokci – niedobory

Osłabione, wypadające włosy, które wydają się „bez życia” i łamliwe lub rozdwajające się paznokcie to objawy, które często występują razem. Jeśli zauważysz je u siebie, warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia. Najczęściej tego typu zmiany są bowiem związane z dietą. Brak odpowiednich minerałów i witamin może dość szybko odbić się właśnie na włosach czy paznokciach, pogarszając Twój wygląd oraz samopoczucie.

Wypadanie włosów i łamliwość paznokci to dość częste skutki niedoboru magnezu. Jeśli oprócz tych objawów zauważasz u siebie częste skurcze mięśni, drganie powiek czy problemy z koncentracją, to właśnie tego pierwiastka najpewniej Ci brakuje! Warto działać szybko, ponieważ po dłuższym czasie mogą się pojawić poważniejsze skutki niedoboru magnezu, takie jak depresja, miażdżyca, arytmia czy astma oskrzelowa.

Może to być również objaw niedoboru żelaza. Wówczas osłabieniu włosów i paznokci towarzyszą zmęczenie, bladość i ogólne osłabienie organizmu. Jeśli zaś Twojemu organizmowi brakuje cynku, możesz zauważyć również pogorszenie stanu skóry lub obniżenie odporności na infekcje. Ponadto wypadanie włosów i łamliwość paznokci mogą być skutkiem niedoborów witamin, w szczególności z grupy B oraz witaminy A lub E.

Choroby powodujące osłabienie włosów i paznokci

Niektóre choroby również mogą się objawiać osłabieniem włosów i paznokci. Dlatego, jeśli masz pewność w zakresie stosowania właściwej diety, a wciąż nie możesz sobie poradzić z tym problemem, warto się zbadać. Takie symptomy mogą zwiastować między innymi:

  • zaburzenia hormonalne – począwszy od ciąży i menopauzy, a skończywszy na takich schorzeniach jak zespół policystycznych jajników, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, a także hiperprolaktynemia,
  • choroby dermatologiczne, jak łojotokowe zapalenie skóry lub grzybica,
  • problemy gastrologiczne, np. zapalenie błony śluzowej żołądka, zespół złego wchłaniania, choroby jelit,
  • zatrucie (np. metalami ciężkimi).

Osłabienie włosów i paznokci – jak sobie radzić?

Jeśli zły stan włosów lub paznokci jest spowodowany niedoborami, należy się przyjrzeć swojej diecie i zmodyfikować jadłospis lub zastosować preparaty wspomagające w postaci leków czy suplementów. Przykładowo, jeśli są to skutki niedoboru magnezu, dobrze zastosować wysokiej jakości preparat magnezowy. Doskonałym wyborem może być Aspargin – lek, który stanowi unikalne połączenie soli magnezowych i potasowych. Dzięki temu bardzo dobrze wspiera funkcjonowanie całego organizmu. Co ważne, zawiera niezbędne minerały w dobrze przyswajalnej formie. Dlatego wykazuje się dużą skutecznością w leczeniu niedoborów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena