Czy istnieje obiektywna rzeczywistość. Co tak na prawdę pozwala Ci zobaczyć i poczuć Twój własny umysł?

Data dodania: 2008-10-30

Wyświetleń: 2524

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Prawdopodobnie wiele razy słyszałeś osoby wypowiadające takie stwierdzenia:
- “Przecież taka jest rzeczywistość”
- “Zejdź na ziemię i przyjrzyj się rzeczywistości”
- “W rzeczywistości wszystko wygląda zupełnie inaczej”
- “Rzeczywistość jest zupełnie inna…”

Czy powyższe wyrażenia wydają Ci się znajome? A może sam często wypowiadasz tego typu stwierdzenia? Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, czy istnieje coś takiego jak obiektywna rzeczywistość? Taka prawdziwa rzeczywistość wspólna dla wszystkich ludzi?

Gdyby tak usiąść i przez chwilę zacząć nad tym myśleć, można dojść do dość zdumiewających wniosków. Nie sądzisz?

Jak zapewne wiesz różne gatunki zwierząt postrzegają otaczające środowisko w swój własny zindywidualizowany sposób. Co najciekawsze, mózg i system percepcyjny każdego stworzenia jest idealnie dostosowany do jego potrzeb. Na przykład ośmiornica widzi tak na prawdę tylko 18 kolorów, ponieważ to w zupełności wystarczy jej do życia w mrocznych głębinach oceanów. Tak samo nietoperze – dużą część życia spędzają w ciemnych jaskiniach, zupełnie bez światła i zamiast wzroku wystarczy im zmysł echolokacji. Niesamowitym odkryciem naukowym okazało się to, że niektóre gatunki żab pomimo tego, że posiadają oczy niewidzą nic wokół siebie. Potrafią one jednak doskonale śledzić ruch. Taka żaba, potrafi jednym ruchem języka schwytać muchę w locie, bo jej oczy dostrzegają tylko i wyłącznie obiekty, które są w ruchu.
Dość niezwykłe, nie sądzisz?

W miarę jak będziesz zgłębiać tę tematykę, możesz zacząć zdawać sobie sprawę z tego, że coś takiego jak obiektywna rzeczywistość nie istnieje. Okazuje się, że to iż postrzegamy kolory jest tylko i wyłącznie uzależnione od właściwości i budowy oka. Oko człowieka nie widzi ultrafioletu natomiast prymitywna mucha tak.

Wniosek jest jeden. Widzimy, słyszymy, czujemy, smakujemy tylko tyle na ile jest to potrzebne do tego aby żyć. Nasze zmysły są wykształcone tylko w takim stopniu w jakim jest to niezbędne do przetrwania. Nigdy w pełni nie doświadczymy otaczającej rzeczywistości, ponieważ jest to niemożliwe. Ucho człowieka jest dostosowane do rejestrowania dźwięków tylko o określonej częstotliwości. Wszelkie emocje jakie każdego dnia odczuwamy stworzone są po to, aby regulować naszą aktywność.

Nie ma jednej rzeczywistości, jednej właściwej odpowiedzi. Szklanka może być w połowie pusta albo w połowie pełna. Wszystko zależy od punktu odniesienia.

Prezentowany produkt może zainteresować słuchaczy lub nie w zależności od użytych przez Ciebie słów. To w jaki sposób jesteś odbierany przez audytorium jako prezenter zależy od wrażenia jakie słuchacze odbiorą przy pomocy własnych zmysłów. W odczuciu każdej ze słuchających Cię osób możesz być zupełnie inną osobą i co najciekawsze wszyscy mogą mieć rację.
Czy zaczynasz dostrzegać, jak jest to fascynujące?
Licencja: Creative Commons
0 Ocena