Coraz więcej osób budujących lub posiadających swoje domki decyduje się na instalacje paneli fotowoltaicznych. Jest to bardzo opłacalna inwestycja posiadająca wiele zalet. Jakich? Dowiesz się czytając dalej ten artykuł.

Data dodania: 2020-07-13

Wyświetleń: 660

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zalety fotowoltaiki

Fotowoltaika – co to?

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych i zamieniają energię słoneczną na energię elektryczną (prąd stały). W naszych gniazdkach jednak płynie prąd zmienny. Z pomocą przychodzi tutaj urządzenie z instalacji fotowoltaicznej – falownik, który zmienia prąd stały na zmienny, który potem możemy spokojnie wykorzystywać.

Panele słoneczne dla domu najczęściej montowane są na dachu budynku. Najkorzystniej będzie zainstalować fotowoltaikę z wystawą na południe, dzięki czemu panele będą najbardziej nasłonecznione w ciągu dnia. Ogniwa słoneczne montuje się pod kątem, dzięki czemu zbierają najwięcej promieni słonecznych. Taki kąt wynosi zazwyczaj 30-35 stopni.

 

Zalety fotowoltaiki

 1. Niezależność – panele słoneczne sprawiają, że nie jesteśmy już zależni od dostawcy energii, ponieważ to my wytwarzamy energię.
 2. Dotacje – w związku z promowaniem odnawialnych źródeł energii istnieje wiele programów dofinansowania, gdzie możemy dostać dofinansowanie nawet do 40% kosztów montażu paneli fotowoltaicznych.
 3. Brak dodatkowych kosztów – instalacja paneli to jedyny koszt, jaki ponosimy pod względem fotowoltaiki, nie generuje ona kosztów eksploatacyjnych.
 4. Gwarancja – ogniwa słoneczne objęte są minimum 25-letnią gwarancją nieprzerwanej pracy.
 5. Opłacalność – fotowowoltaika jest dużym jednorazowym kosztem, zmniejszanym przez dofinansowania. Koszty instalacji paneli słonecznych zwracają się w przeciągu kilku lat, a przez cały ten czas, jak i następne lata nie musimy martwić się kosztami ciągle rosnącej energii elektrycznej.
 6. Ekologiczna – prąd ze słońca to przyjazny dla środowiska sposób pozyskiwania energii. Fotowoltaika nie zanieczyszcza środowiska żadnymi szkodliwymi substancjami.
 7. Odporne – panele fotowoltaiczne są odporne na wszelkie warunki atmosferyczne, nawet grad.
 8. Bezawaryjne – fotowoltaika nie potrzebuje konserwacji, jest też bezawaryjna, ponieważ nie posiada ruchomych części, które w większości instalacji są głównym powodem konserwacji urządzenia.
 9. Bezproblemowe – na budowę fotowoltaiki nie potrzebujemy zgody, jeśli nie przekracza ona mocy 50kW. Dodatkowo operator sieci energetycznej ma obowiązek przyłączyć instalację fotowoltaiczną, dzięki czemu możliwa jest wymiana energetyczna między fotowoltaika, a siecią.

 

Prosument – kim jest, jakie są korzyści?

Prosumentem nazywamy osobę, która jest jednocześnie konsumentem i producentem. W przypadku fotowoltaiki jesteśmy takim prosumentem, ponieważ wytwarzamy energię elektryczną i korzystamy z niej.

Prosument może otrzymać dofinansowanie, korzystną pożyczkę na stworzenie instalacji fotowoltaicznej czy ulgę podatkową. Dodatkowo istnieje coś takiego jak net metering, czyli bardzo korzystne rozliczenie wyprodukowanej przez prosumenta energii. Opłata za net marketing wynosi od 2 do 6 zł, pobierana przez zakład energetyczny w celu koordynowania systemu.

W net meteringu istnieją trzy możliwości:

 1. Obniżenie kosztów za energię – obniżenie to równa się wartości energii wyprodukowanej przez instalację prosumenta. W momencie, gdy większość naszego zapotrzebowania na prąd pokrywa nasza instalacja, płacimy tylko i wyłącznie za tę część energii, którą pobraliśmy z sieci.
 2. Brak kosztów – taka sytuacja występuje, gdy produkcja energii z instalacji prosumenta pokrywa w całości jego zapotrzebowanie energetyczne. W tym przypadku rachunki za prąd będą bliskie 0 zł.
 3. Zysk – w przypadku, gdy instalacja fotowoltaiczna prosumenta wytwarza więcej energii, niż jest on w stanie zużyć są dwa rozwiązania: pierwszym z nich jest magazynowanie energii do momentu, gdy będzie ona potrzebna lub sprzedaż tej nadwyżki do zakładu energetycznego.

 

Instalacja paneli fotowoltaicznych to krok w przyszłość i uniezależnienie się od dostawcy energii oraz ciągle rosnących cen prądu. Dodatkowo fotowoltaika jest ekologiczna – nie wytwarza szkodliwych substancji, jest cicha i bezproblemowa w obsłudze. Inwestycja w fotowoltaikę to oszczędność i opłacalność. Fotowoltaika służyć będzie minimum 25 lat, więc warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem w swoim domu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena