Pomimo tradycyjnego dla naszego kraju zacofania, internet także w Polsce stał się ważnym medium informacyjnym. Co więcej użytkownicy zamiast jedynie szukać informacji, mogą wykorzystać też sieć do robienia zakupów. Sklepy internetowe rosną więc jak grzyby po deszczu - ale czy warto kupować w nich rezygnując ze sklepów tradycyjnych?

Data dodania: 2008-10-24

Wyświetleń: 2911

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Praktycznie każdy aktywny, młody człowiek korzysta na co dzień z internetu. Nieco gorzej jest w przypadku osób starszych - nie zaznajomionych z nowymi technologiami, ale i tu widać wyraźne postępy. W ślad za użytkownikami, do sieci zawitał też handel oferując nowe możliwości i udogodnienia dla swoich klientów. 


Zalety zakupów w sklepach internetowych

Najbardziej oczywistą zaletą jest czas i to w dwóch kwestiach. Raz, że nie tracimy go na dojazd do sklepu i czekanie w kolejkach, dwa - że możemy wybrać się na internetowe zakupy o dowolnej godzinie - sklepy internetowe są przecież czynne całą dobę!

Kolejna niebagatelna kwestia, to wybór towarów. Przykładowo, sklep motoryzacyjny w małym mieście oferować będzie niewielki zakres produktów, zaś reszta dostępna będzie "na zamówienie". Najpewniej stracimy więc na przynajmniej dwukrotne wędrówki do sklepu, podczas gdy w internecie z pomocą wyszukiwarki znajdziemy sklepy motoryzacyjne, w których na pewno znajdziemy część do nawet najbardziej egzotycznego samochodu.

Jeśli już mowa o ofercie - internet daje też nieporównywalnie łatwą możliwość znalezienia produktów z niszowych branż. O ile z powodzeniem kupisz w swoim mieście produkty spożywcze, spróbuj znaleźć w ciągu jednego dnia firmę oferującą np. czytniki ebooków. Szansa na to jest niewielka, gdyż branża ebook readerów w Polsce jest jeszcze słabo rozwinięta i szybciej znajdziemy 10 księgarni niż jeden sklep z takimi czytnikami. Oczywiście nie codziennie kupujemy tego typu produkty, ale gdy już przyjdzie potrzeba - internet będzie niezastąpiony (tu akurat readery są dużo łatwiej dostępne - z uwagi na fakt, że w sieci mamy też dużo darmowych ebooków do pobrania).

Albo przykład "z innej beczki" - monety kolekcjonerskie. Nie lada gratka dla zbieraczy, ale też inwestorów. Niegdyś w większych miastach łatwo było spotkać niewielkie sklepy, gdzie można było kupić lub sprzedać monety polskich lub zagranicznych emitentów, ale też np. znaczki pocztowe. Sklepy te niestety w dobie kapitalizmu w większości nie przetrwały z uwagi na koszty utrzymania. Internet natomiast dając niesamowite możliwości w tym zakresie spowodował, że dziś przeciętny zbieracz (lub wyspecjalizowany inwestor) monety kolekcjonerskie kupuje i sprzedaje niemal wyłącznie za pośrednictwem sieci. Co ciekawe - w branży tej popularne są nie tylko e-sklepy, ale przede wszystkim portale aukcyjne, gdzie każda z monet jest w pełni wyceniana przez "rynek" - bardzo łatwo wychwycić tutaj próby naciągnięcia na zbyt wysoką cenę!


Wady?

Wbrew pozorom, zakupy w sieci mają też swoje wady. Może się zdarzyć, że pomimo zapłaty, nie otrzymamy zamówionego produktu - tutaj radą jest wybieranie raczej większych i bardziej znanych sklepów, gdzie ryzyko zakupów będzie minimalne. 

Kolejny niemały problem, to brak możliwości dokładnego obejrzenia produktu przed zakupem - zdjęcia nie zawsze będą wystarczające. O ile np. części samochodowe możemy kupować "w ciemno" (jeśli wg opisu mają pasować do naszego samochodu, to tak zapewne będzie), o tyle np. odzież której nie możemy wcześniej przymierzyć może być problemem. Radą będzie tu kupowanie raczej rzeczy, o których wiemy że będą pasować, albo upewnienie się przed zakupem o możliwościach zwrotu.

Można się spodziewać, że sklepy internetowe będą się rozwijać i pokrywać zapotrzebowanie w coraz to nowych branżach, dlatego też nie ma powodów by obawiać się tego typu handlu - przy odrobinie rozsądku nasze zakupy na pewno będą pomyślne!

Licencja: Creative Commons
2 Ocena