Obecna sytuacja wymogła na wielu przedstawicielach biznesu konieczność podejmowania działań, o których w poprzednim kwartale nie pomyśleliby. Przedsiębiorcy zaczęli ponownie przeglądać podpisane umowy, by upewnić się, że ich biznes nie jest zagrożony.

Data dodania: 2020-04-29

Wyświetleń: 531

Przedrukowań: 2

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Porady prawne w czasie kryzysu - na co zwracamy uwagę?

Ze względu na bieżące niedogodności, zaczęliśmy zwracać uwagę na rzeczy, o które dotychczas mogliśmy być względnie spokojni. Nic dziwnego, nowe okoliczności są właściwie precedensowe i trudno stwierdzić, kiedy wszystko wróci do normy - nie można wszak wykluczyć, że obecna sytuacja jeszcze nie sięgnęła ekstremum w kwestii problemów na rynku pracy czy nieruchomości. Chociażby cały rynek najmu odczuł obawy lokatorów wynajmujących lokale mieszkalne i usługowe. Na rynku nieruchomości ważne stało się choćby prawidłowe odstąpienie od umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości.

Do kiedy pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie po wypowiedzeniu?

Wiele osób niemal z dnia na dzień straciło pracę, wiele osób niestety prawdopodobnie jeszcze to czeka. Nic dziwnego, że chcemy wiedzieć, do kiedy pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie po wypowiedzeniu. A jak właściwie w sytuacji ograniczonego kontaktu rozwiązać stosunek pracy? Jak mają się do siebie wypowiedzenie umowy e-mailem a forma pisemna? Warto się tego dowiedzieć, żeby być pewnym, że wszystko przebiega zgodnie z literą prawa.

Koronawirus jako siła wyższa?

W umowach handlowych często można znaleźć postanowienia odnoszące się do tzw. siły wyższej, a więc zdarzenia zewnętrznego, niemożliwego (lub prawie niemożliwego) do przewidzenia oraz którego skutkom nie można zapobiec. Czy koronawirus jako siła wyższa może być traktowany w rozumieniu prawnym? A jeśli tak, to co właściwie umożliwia nam siła wyższa - rozwiązanie umowy bez kar przewidzianych np. za zwłokę w wywiązaniu się z niej? Warto dowiedzieć się, na jakie ustalenia ma wpływ pandemia i w jakich przypadkach możemy sobie choć trochę ułatwić sytuację.

Czas to pieniądz

Problemów i pytań jest wiele, a dodatkowo liczy się czas - możliwe, że bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Każde, nawet najmniejsze opóźnienie, może - dosłownie - dużo nas kosztować.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena