Pracownicze Plany Kapitałowe - PPK to instrument mający powstać na bazie projektu sporządzonego w ramach współpracy Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Data dodania: 2019-07-25

Wyświetleń: 605

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mają być one pierwszym w Polsce systemem powszechnego, regularnego oszczędzania, dzięki któremu będzie można budować w pełni prywatny, dziedziczony kapitał na przyszłość. 

PPK mają być powszechne, przeznaczone dla wszystkich pracujących Polaków. Ich funkcjonowanie będzie kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Plany te mają obejmować założenie odpowiednich kont w instytucjach finansowych.

Rząd zakłada, że dzięki systemowi różnego rodzaju zachęt w ramach PPK Polacy zaczną oszczędzać na emeryturę. Dzięki programowi PPK pracownicy będą mogli odkładać dodatkowe środki na emeryturę. Mają im w tym pomóc pracodawcy, a także państwo. Ustawodawcy przewidzieli również bonifikaty pieniężne dla przyszłych emerytów za przystąpienie do PPK oraz za udział w programie. 

W koszty PPK mają włączyć się:

  • pracownicy,

  • pracodawcy,

  • państwo.

PPK nadal nie rozwiązuje problemu niskich emerytur osób zatrudnionych na umowach śmieciowych, gdyż ich system oszczędnościowy nie obejmuje w ogóle. Z programu zostają również wykluczone osoby samozatrudnione. Z Pracowniczych Planów Kapitałowych mogą skorzystać pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę.

Pracownicze Plany Kapitałowe to system oszczędzania na emeryturę, który ma być powszechny, dobrowolny, prywatny i długoterminowy.

Zalety PPK

Wśród głównych założeń systemu PPK znalazły się postanowienia:

  • rząd udzieli każdemu 250 zł dopłaty powitalnej,

  • rząd będzie dokładał co roku 240 zł dopłaty dla osób prowadzących PPK,

  • przy wypłacie 2% wynagrodzenia, kolejne 1,5% dopłaci pracodawca - z możliwością zwiększenia wpłat do 4% od pracownika i pracodawcy.

W umowie o zarządzanie PPK pracodawca będzie mógł zadeklarować dokonywanie wpłaty dodatkowej. Oznacza to, że pracodawca każdemu pracownikowi będzie dodawał przynajmniej 1,5%, ale nie więcej niż 4%. W efekcie na konto pracownika w PPK będzie mogła wpłynąć łączna wpłata od 3,5% do 8% wynagrodzenia.

Wzorem dla polskiego PPK są zachodnioeuropejskie pracownicze programy długoletniego oszczędzania, dzięki którym po przejściu na emeryturę można zapewnić seniorom wysoki standard i jakość życia. 

PPK - warunki wpłat i wypłat

Pracownicy będą mieli możliwość wystąpienia z PPK w dowolnym momencie lub pozyskania części zebranych funduszy np. w przypadku poważnej choroby lub na cele mieszkaniowe.

  • Do PPK zostaną zapisani wszyscy pracujący Polacy w wieku od 19 do 55 lat.

  • Z PPK można zrezygnować w dowolnym momencie.

  • Osoby zarabiające poniżej pensji minimalnej będą wpłacać 0,5% pensji zamiast 2%, bez utraty dopłat po stronie pracodawcy i państwa.

  • Osoba po ukończeniu 60 roku życia będzie miała prawo wypłacić zgromadzone środki jednorazowo, choć wtedy 75% z nich będzie opodatkowane. Jeżeli kwota ta będzie wypłacana w miesięcznych ratach przez 10 lat, nie będzie opodatkowania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena