Akcyza to inaczej rodzaj pośredniego podatku, jaki nakładany jest na wybrane wyroby konsumpcyjne. Głównym celem należności finansowych nałożonych np. na pojazdy czy inne przedmioty jest ograniczenie popytu na te dobra.

Data dodania: 2019-04-23

Wyświetleń: 569

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Akcyza od samochodów osobowych

Dodatkowym powodem nakładania obowiązku podatkowego może być również wysoka dochodowość - akumulacja w tej sytuacji stanowi znacznie większy zysk niż koszty produkcji określonego rodzaju towaru. Podatek akcyzowy stanowi istotny udział we wpływach m.in. do budżetu państwa, oraz jest stosunkowo łatwym i obowiązkowym świadczeniem dla podatników.

Oprócz przemysłu motoryzacyjnego, czyli akcyza od samochodów osobowych, używek jak papierosy czy alkohol dotyczyć może również dóbr infrastrukturalnych np. energii lub paliwa. W tym przypadku dodatkowe obciążenie finansowe doliczane jest bezpośrednio do ceny i finalnie obciąża konsumenta, a następnie finalnego odbiorcę.

Pojazdy sprowadzone z zagranicy cieszą się dużą popularnością, jednak procedura rejestracji auta w Polsce wiąże się z ogromem formalności oraz obowiązkowym obciążeniem podatkowym nałożonym bezpośrednio na właściciela sprowadzanego środka transportu.

Ministerstwo Finansów wydało rozporządzenie w 2018 roku w sprawie zwrotu akcyzy od samochodu osobowego. Wprowadzona nowelizacja z 20 lipca o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz treści dokumentu stanowiącego prawo celne dokonała przede wszystkim doprecyzowania przepisów określających organy podatkowe właściwe w kwestii orzekania w sprawie zwrotu akcyzy przy dostawie wewnątrzwspólnotowej oraz eksporcie samochodu osobowego.

Nowe przepisy jasno określają organ właściwy do sprawowania władzy w sprawie zwrotu akcyzy - odtąd przedsiębiorcy, bez względu czy sytuacja dotyczy importu czy eksportu samochodu osobowego, składać muszą deklarację podatkową do właściwego naczelnika Urzędu Skarbowego oraz do właściwego dla tego organu Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Nowe przepisy mogą również wpływać zniechęcająco na przedsiębiorców, którzy decydują się na kupno pojazdów z silnikami o dużej pojemności. W przypadku samochodów osobowych przedmiotem opodatkowania akcyzą jest import nieprzerejestrowanego auta na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pierwsza sprzedaż pojazdu bez wpisu do rejestru oraz nabycie wewnątrzwspólnotowe.

W sytuacji, gdy wysokość podstawy opodatkowania w przypadku sprzedaży na terytorium kraju albo nabycia wewnątrzwspólnotowego pojazdu znacznie odbiega od średniej wartości rynkowej, to organ podatkowy może wezwać w takim przypadku podatnika do zmiany wysokości podstawy obowiązkowego świadczenia lub wskazania przyczyny powstania takiej kwoty.

Średnią wartością rynkową samochodu osobowego jest wielkość ustalana na podstawie notowanej na rynku krajowym, w dniu kiedy powstał podatek oraz średniej ceny zarejestrowanego pojazdu tej samej marki, modelu oraz rocznika.

W Polsce aktualnie obowiązujące stawki podatku akcyzowego wynoszą 3,1% lub 18,6% wartości pojazdu, w zależności od tego, jaką pojemność posiada silnik.

W Polsce podatek akcyzowy płaci się tylko raz. Wyjątek stanowią jedynie samochody osobowe przed pierwszą rejestracją na terytorium RP.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena