Sprawozdanie finansowe to uporządkowane przedstawienie sytuacji finansowej i finansowych wyników działalności podatku gospodarczego. Sprawozdanie dotyczy roku obrachunkowego i sporządza je się na dzień bilansowy dla jednostki gospodarczej jako całości.

Data dodania: 2019-06-26

Wyświetleń: 632

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Składanie e-sprawozdań finansowych 2019

Sytuacja jednostki jest przedstawiona w formie zestawień liczbowych. Sprawozdanie jest przeznaczone dla osób spoza jednostki, która je sporządza, przez co konieczne jest uregulowanie prawne jego zawartości dla zapewnienia użyteczności i wiarygodności prezentowanych informacji. 

Składanie e-sprawozdań finansowych 2019

Elektroniczne sprawozdania finansowe za 2018 rok muszą zostać złożone do organu administracji skarbowej. Razem ze sprawozdaniami finansowymi powinny też zostać złożone załączone do nich wymagane prawem inne dokumenty. 

Począwszy od 1 października 2018 roku, sprawozdania finansowe muszą być sporządzone w formie elektronicznej oraz podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzającym, czyli profilem zaufanym ePUAP.

Sporządzenie, podpisanie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego

Sprawozdanie finansowe za 2018 rok trzeba sporządzić do 31 marca 2019 r.. Dokument ten musi zostać podpisany e-podpisem przez:

  • osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz

  • kierownika jednostki - z kolei w sytuacji, kiedy jednostką kieruje organ wieloosobowy, podpisy muszą złożyć wszyscy członkowie tego organu.

Osoby, które podpisują sprawozdanie finansowe, muszą podać datę złożenia podpisu i nie mogą wyręczyć się pełnomocnikami. 

E-sprawozdanie - krok po kroku:

  1. Zamknięcie ksiąg rachunkowych i przygotowanie sprawozdania finansowego - to standardowy, ale konieczny etap, który dotyczy wszystkich podmiotów prowadzących księgi rachunkowe na podstawie Ustawy o rachunkowości. 

  2. Przygotowanie e-sprawozdania w określonym formacie XML - od bieżącego roku sprawozdanie finansowe podmiotów prowadzących księgi rachunkowe muszą być sporządzone w konkretnym formacie elektronicznym plików XML.

  3. Podpisanie sprawozdania - podmioty mają obowiązek podpisać sprawozdanie kwalifikowanym podpisem lub Profilem Zaufanym.

  4. Przesyłanie sprawozdania w formie JPK. 

  5. Złożenie dokumentów do Krajowego Rejestru Sądowego - podmioty w terminie 15 dni po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przekazują sprawozdanie do KRS. 


Odpowiedzialnym za dopełnienie obowiązku jest kierownik jednostki, ale dane może złożyć każda osoba, która jest wpisana do KRS jako upoważniona do reprezentowania podmiotu. Nie ma obowiązku, aby był to członek zarządu, gdyż prawo to ma również prokurent. Ważne jest, aby osoba taka miała numer PESEL, ponieważ KRS identyfikuje osoby po numerze PESEL.

Dokumenty składane ze sprawozdaniem

Oprócz sprawozdania finansowego, do KRS składa się:

  • sprawozdanie z badania, jeżeli sprawozdanie podlegało badaniu,

  • odpis uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego,

  • odpis uchwały o podziale wyniku finansowego lub pokryciu straty bilansowej,

  • sprawozdanie z działalności w przypadku podmiotów zobowiązanych do sporządzenia tego sprawozdania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena