Jeśli samotnie wychowujesz i utrzymujesz swoje dziecko albo po rozstaniu z partnerem znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej, masz prawo ubiegać się o przyznanie należnych świadczeń. Obowiązek alimentacyjny spoczywa na obojgu rodziców, niezależnie od tego, czy byli małżeństwem czy żyli bez ślubu. 

Data dodania: 2018-10-18

Wyświetleń: 966

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Walka o alimenty – formalności krok po kroku

Dowiedz się, jakich formalności trzeba dopełnić, by otrzymać środki na utrzymanie dziecka.

Dąż do polubownego zakończenia sprawy

Niekiedy postępowanie sądowe trwa długo i wpływa negatywnie na relacje rodzinne. Może wiązać się ze stresem i innymi nieprzyjemnościami, których warto oszczędzić dzieciom, szczególnie tym najmłodszym. Mniej inwazyjnym sposobem egzekwowania alimentów jest pisemne wezwanie rodzica do ich dobrowolnej zapłaty albo do zawarcia ugody przed mediatorem lub notariuszem.

Jeśli dziecko osiągnęło już pełnoletność, pismo kieruje osobiście, a jeżeli nie ma jeszcze 18 lat – zrobisz to w jego imieniu. Polubowne rozwiązanie pozwala uzyskać potrzebne świadczenia szybko i bez konieczności przygotowywania pozwu. W przedsądowym wezwaniu do zapłaty należy wskazać proponowaną kwotę alimentów, a jej wysokość poprzeć argumentami.

Przygotuj się do napisania pozwu

W przypadku odmowy na wezwanie do dobrowolnej zapłaty albo jeżeli nie masz kontaktu lub pozostajesz w złych relacjach z rodzicem zobowiązanym do wypłacania alimentów, przygotuj pozew. Ważnych wskazówek udzieli Ci w tej kwestii adwokat, który może przeprowadzić Cię przez każdy z etapów postępowania. Pomoc prawną w sprawach alimentacyjnych znajdziesz tutaj.

Przed przygotowaniem pozwu spisz wszystkie miesięczne wydatki na dziecko. Pomnóż je przez 12, dlatego że w dokumencie musisz podać wysokość rocznych alimentów, a następnie podziel uzyskany wynik na pół. Drugi z rodziców jest prawnie zobowiązany do pokrycia połowy kosztów utrzymania dziecka.

Pamiętaj, że alimentów można żądać wyłącznie od ojca, którego nazwisko znajduje się w akcie urodzenia dziecka. Jeśli nie byliście małżeństwem, a partner nie uznał dziecka, jednocześnie z założeniem sprawy o alimenty masz szansę wystąpić do sądu rodzinnego o ustalenie ojcostwa.

Napisz pozew o alimenty

Przede wszystkim w pozwie trzeba oznaczyć sąd, do którego wniesiesz o przyznanie alimentów – może być to sąd w miejscu zamieszkania dziecka. Co istotne, jeśli osoba uprawniona do pobierania świadczeń nie ukończyła jeszcze 18 lat, nie może działać samodzielnie – potrzebuje przedstawiciela ustawowego, czyli rodzica, który w jej imieniu pisze pozew, uczestniczy w rozprawach, podejmuje wszystkie decyzje czy ustanawia pełnomocnictwo. Należy przy tym pamiętać, że powodem (wskazuje się go w pozwie) jest dziecko, a nie jego matka czy ojciec. W dokumencie trzeba wpisać jego dane – imię, nazwisko, pesel i adres zamieszania. Następnie musisz podać imię, nazwisko i adres pozwanego, czyli osoby, od której domagasz się pieniędzy na utrzymanie dziecka. W pozwie określasz też wartość przedmiotu sporu, czyli wysokość alimentów. Wskazujesz również, od jakiego dnia świadczenia mają być płacone i ustalasz formę ich płatności.

Żądaną kwotę trzeba uargumentować – napisać w uzasadnieniu, dlaczego dziecku należą się alimenty od pozwanego, załączając też dowód w postaci odpisu aktu urodzenia i przedstawiając zwięźle sytuację. Powinno się opisać, czy rodzic w jakikolwiek sposób przyczynia się do utrzymania dziecka. Tutaj również należy dołączyć stosowne dowody – potwierdzenia przelewów bankowych, zeznania świadków itp. W pozwie trzeba po krótce przybliżyć sytuację finansową i majątkową obojga rodziców – swoją i pozwanego – a także wykazać miesięczne koszty utrzymania dziecka.

Złóż pozew

Pozew o alimenty składa się w Sądzie Rejonowym, właściwym dla miejsca zamieszkania dziecka albo pozwanego. Do dokumentu dołącza się dowody w postaci rachunków, faktur, wyciągów z konta, zaświadczeń od pracodawców itp., które uzasadnią żądanie. Dzieci pełnoletnie występują w sprawie samodzielnie, z kolei te poniżej 18 roku życia reprezentuje ich rodzic lub inny przedstawiciel ustawowy.

Weź udział w rozprawie

Sąd wyda orzeczenie w sprawie alimentów po przeprowadzeniu rozprawy. Podczas niej przesłuchiwane są strony i zgłoszeni świadkowie. W toku postępowania dopuszcza się dowody w postaci dokumentów prywatnych (listów i innej korespondencji, rachunków itp.) i urzędowych (np. umowy potwierdzające zatrudnienie i zaświadczenia o osiąganych dochodach). Sąd rozpatruje też akta poprzednich spraw alimentacyjnych i rozwodowych.

Orzeczenie alimentów

Sąd zasądzi alimenty biorąc pod uwagę usprawiedliwione potrzeby dziecka i możliwości zarobkowe pozwanego. Wyrokowi nada rygor natychmiastowej wykonalności. Pamiętaj, że żądanie z pozwu nie jest wiążące – sąd ma prawo orzec, stosownie do okoliczności, świadczenia w kwocie wyższej niż wskazana w pozwie. Zasądzona wysokość alimentów z czasem może ulec zmianie – masz szansę zażądać jej zwiększenia, biorąc pod uwagę rosnące z wiekiem potrzeby dziecka.

Walka o alimenty nie jest łatwa – zawsze budzi emocje, wymaga czasu i odpowiedniego przygotowania. Z tego względu warto skorzystać z pomocy adwokata specjalizującego się w sprawach rodzinnych, by móc liczyć na wsparcie w trakcie pisania pozwu, kompletowania dokumentów, rozpraw i negocjacji.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena