W dzisiejszym świecie wydają się niezbędne opracowania dla przedsiębiorców, które w bardzo prosty i rzetelny sposób opisują procedury celne.

Data dodania: 2018-08-20

Wyświetleń: 826

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Eksport towaru poza granice Unii Europejskiej.
 
Informacja celna zawarta w info-produktach celnych, jest podana w przejrzysty sposób, dzięki tym produktom, możemy z łatwością poznać na przykład „tajniki" procedury eksportu (wywóz towaru).
 
Procedura eksportu w odróżnieniu od procedury importu nie niesie ze sobą zapłatę należności celnych w Unii Europejskiej. Takie należności zapewne zapłaci odbiorca towaru w kraju, do którego wysyłamy towar. Należności takie są jednak po stronie odbiorcy, my jako eksporterzy nie ponosimy z tego tytułu żadnych opłat.
 
Jakie dokumenty potrzebujemy do procedury eksportu?
 
info-produkty elne
 
Jeżeli jesteśmy przedsiębiorcą, sprzedajemy towary poza granice Unii Europejskiej, potrzebować będziemy kilku dokumentów.
 
Jeżeli nigdy wcześniej nie eksportowaliśmy towaru poza granice wspólnoty, a jesteśmy przedsiębiorcą, potrzebować będziemy numer EORI (Ramy tego artykułu nie pozwalają na szczegółowe rozwinięcie tego tematu, niemniej jednak nie ma problemu z jego zdobyciem na stronie Służby Celnej).
 
Przed rozpoczęciem eksportu, warto zapytać swojego odbiorcę, jakie dokumenty będą potrzebne po jego stronie. Jest to o tyle ważne, iż państw jest ponad 200 i nie ma możliwości poznać wszystkie przepisy celne na świecie. Jedne z państw żądają pewnych dokumentów, inne ich z kolei nie potrzebują.
 
Info-produkty celne zalecają, aby wysłać wcześniej dokumenty do odbiorcy, jeszcze przed eksportem, aby odbiorca mógł skonsultować się, czy takie dokumenty są wystarczające dola służby celnej państwa odbioru.
 
 
 
Jakie dokumenty są podstawowe.
 
informacja celna
 
 
Przy eksporcie towaru możemy potrzebować:
 
  • Fakturę
 
  • Certyfikat pochodzenia, Świadectwa
 
  • Inne dokumenty.
 
 
 
Faktury,
 
Faktura to obowiązkowy dokument, który musi zostać dołączony do towaru. Warto zwrócić uwagę, że faktura wystawiona jest bez VAT.
 
Certyfikaty pochodzenia, świadectwa.
 
Jak wspomniano wyżej, eksporter, powinien zapytać się odbiorcy, jeżeli odbiorca będzie potrzebował na przykład Certyfikatu Pochodzenia należy go stworzyć, lub jeżeli nie będzie to możliwe napisać o tym przed wysyłką.
 
Inne.
 
Przedsiębiorca musi zdawać sobie sprawę, czy jego towary nie są na liście uzbrojenia lub nie są towarami podwójnego zastosowania. Jeżeli tak się dzieje, przed eksportem towaru należy uzyskać takie pozwolenia.
 
 
 
Eksport towaru to nie takie trudne.
 
 
 
Przedsiębiorcy polscy wysyłają coraz więcej towarów poza granice Wspólnoty. Cały proces nie jest skomplikowany. Wystarczy poznać kilka podstawowych procedur. Warto zasięgać rzetelnych informacji. Bardzo często przepisy napisane są trudnym prawniczym żargonem. Warto poszukać w internecie wyjaśnień do przepisów. Pamiętać jednak należy o tym, że warto sprawdzać na sprawdzonych stronach.
 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena