Praca to miejsce, gdzie spędzamy jedną czwartą czasu naszego życia. Warto zatem zadbać o to, aby tyle czasu spędzać w bezpiecznych i komfortowych warunkach.

Data dodania: 2018-08-17

Wyświetleń: 357

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena
Pobierz artykul

Licencja: Creative Commons

Oświetlenie to podstawa.

Oświetlenie w pracy jest bardzo ważne. Wpływa ono na nasze bezpieczeństwo oraz komfort pracy. Pracodawca ma obowiązek zapewnić nam dobre oświetlenie. Wymóg ten dotyczy nie tylko osób pracujących w fabrykach, dotyczy to każdego pracownika, również pracownika biurowego.

Jakie najczęściej spotykamy lampy w biurach?


Najczęściej spotykane w biurach oświetlenie oparte jest na lampach, w których zainstalowane są świetlówki T8. Lampy takie są zainstalowane na sufitach podwieszanych i najczęściej mają wymiary 600 mm X 600 mm. Taki model oświetlenie jest bardzo popularny. Sprawdza się on znakomicie. Pracownik ma dużą, oświetlona równomiernie powierzchnię.

Panele LED 40 W

Dobre, ale drogie.


Wyżej opisane lampy są bardzo dobre, niestety nie są one jednak nowoczesne. Czy dla pracodawcy jest ważne, czy lampy są nowoczesne, czy też nie są? W tym wypadku powinno to być ważne, gdyż chodzi to o pieniądze. Dokładniej chodzi tu o pieniądze, które można zaoszczędzić. Czy wiesz jakie oświetlenie jest w stanie zastąpić opisane lampy?


LED, czyli nowoczesne oświetlenie.
 

Diody elektroluminescencyjne, na których bazie zbudowane są lampy LED, to bardzo nowoczesne i energooszczędne oświetlenie. Wydajność takich lamp wynosi od 70 do nawet 150 lumenów z jednego W. Jeżeli chcielibyśmy porównać sobie takie oświetlenie z tradycyjnymi lampami żarowymi (tradycyjne żarówki), współczynniki te wynosi 13 lumenów z jednego W.
Panele LED 40 W


Lampy w których, montowane są świetlówki T8, można zamieniać, stosując panele LED 40 W. Panele emitują jasne białe zimne światło. Takie lampy posiadają moc 40 W i godnie zastępują tradycyjne lampy. Jeżeli pomnożymy sobie różnice w zużyciu energii razy ilość lamp, otrzymamy naprawdę dużo oszczędności. Panele LED są również znacznie lżejsze, więc łatwiej je montować.


Mniejsze koszty to większe zyski.Czy firmy mogą być proekologiczne i jeszcze na tym zarobić? Tak mogą, wystarczy, że osoby zarządzające nimi wyjdą poza schematy. Warto postawić na nowoczesność, warto postawić na ekologię, to się naprawdę opłaca. Niektóre firmy mają programy, które wspierają ekologię. Dbają o to, aby pracownicy wyłączali oświetlenie w toaletach i pomieszczeniach socjalnych, gdy ich nie ma w tych pomieszczeniach. Firmy niekoniecznie muszą w tym obszarze szkolić jedynie pracowników, mogą same rozpocząć działanie proekologiczne, stosując oświetlenie LED.
 

Licencja: Creative Commons