Najzwięźlej mówiąc, prince2 to po prostu zbiór zasad i etapów zarządzania realizacją projektów w biznesie. Powstał w roku 1996 i od początku miał być w swoim charakterze uniwersalny, tj. nie ograniczać się do jakiejś konkretnej dziedziny biznesu.
W metodzie prince2 wyróżniamy osiem głównych etapów:
- Strategiczne zarządzanie projektem
- Planowanie
- Uruchamianie Projektu
- Inicjowanie projektu
- Sterowanie Etapem
- Zarządzanie Wytwarzaniem Produktów
- Zarządzanie Zakresem Etapu
- Zamykanie Projektu
Dodatkowo każdy etap podzielony jest na kolejne, mniejsze procesy, dzięki czemu żadna istotna kwestia nie zostanie pominięta.
Metodyka prince2 ma swoje zalety i wady. Do zalet na pewno zaliczymy standaryzację, pozwala utrzymać pełną kontrolę nad projektem oraz ryzykiem, do tego jego wykorzystywanie jest bezpłatne. Wytykane mu są też pewne wady, np. szybkie rozrastanie się dokumentacji projektu, czy wymóg częstych spotkań, jest też mało wydajny w przypadku małych projektów.
Jak nauczyć się wykorzystywać ten system w realizacji własnych projektów? Drogi są dwie - samodzielna nauka, lub przejście szkolenia z zarządzania projektami w oparciu właśnie o prince2.
Szkolenia mają to do siebie, że dobrze przygotowane pozwolą w szybkim czasie efektywnie przyswoić potrzebną wiedzę, samodzielna edukacja będzie raczej dłuższa i trudniejsza, za to jej koszt będzie niższy.
Na pewno jednak nie warto wdrażać systemu bez odpowiedniej wiedzy - źle wykorzystywany, prince2 może dać efekt przeciwny do zamierzanego i w efekcie zniechęcić do siebie kadrę zarządzającą. Jednakże dobrze przygotowany zespół wykorzystując tą metodykę osiągnie dobre wyniki kontrolując jednocześnie ryzyko i mając możliwość względnie dużej powtarzalności w kolejnych realizacjach analogicznych projektów.
Dlatego też uważamy prince2 za godny polecenia, najlepiej wybrać się na szkolenie w jednostce akredytowanej przez APMGroup - wtedy mamy pewność że zostanie nam przekazana solidna wiedza.