Czy wiesz, że tak jak masz możliwości różnego rodzaju zwolnień z VAT-u, tak samo masz możliwość zwolnień z cła?

Data dodania: 2018-02-21

Wyświetleń: 512

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy można sprowadzić towar i nie zapłacić z tego tytułu cła?

zwolnieniez cła

Tak, oczywiście jest wiele takich przypadków. Jednym z nich jest zastosowanie na przykład podstawowej składki 0% lub preferencyjnej stawki 0%. Niestety nie zawsze jest taka możliwość. Wysokość cła uzależniona jest o rodzaju towarów, które chcemy sprowadzać. Tak na przykład, jeżeli sprowadzamy PCB (obwody drukowane), to podstawowa stawka cła za tego typu produkt wynosi 0%, natomiast gdy sprowadzamy na przykład gumowe uszczelki, podstawowa stawka, obecnie wynosi 2.5%. Możemy to łatwo sobie sprawdzać, wchodząc na stronę ISZTAR. Strona ta jest podstawowym źródłem, gdzie urzędu celno-skarbowe weryfikują stawki.


Preferencję, jest to osobny temat. W wielkim skrócie, towary wyprodukowane w danym obszarze (na przykład Szwajcaria) i odpowiednio udokumentowane mają preferencyjne stawki cła. Tak jak w przykładzie wyżej, taka sama uszczelka gumowa, wyprodukowana w Szwajcarii (posiadająca odpowiednie udokumentowanie tego faktu) ma stawkę preferencyjną w wysokości 0%.


Nadzieja matką… mądrych.


Czy więc nie ma nadziei na zerową stawkę, gdy mamy na przykład gumową uszczelkę z Chin? Oczywiście, że mamy jedną z takich metod jest zwolnienie z samego cła tak zwanych towarów o niskiej wartości. Podsumowując, gdy kupisz uszczelkę z Chin, a jej wartość nie przekroczy równowartości 150 EUR (w złotych polskich obecnie jest to 634) nie musisz płacić cło.


Zachęcam osoby, które dużo sprowadzają z krajów mieszczących się poza Unią Europejską do sprawdzania swoich zgłoszeń celnych. Agencje celne nie zawsze stosują ten przepis. Warto zwalniać z cła zawsze są to jakieś dodatkowe fundusze pracujące dla nas.


Wiedza z zakresu odpraw celnych jest bardzo rozległa, warto poznać niektóre szczegóły. Dzięki temu możesz rozwijać firmę bardziej dynamicznie oraz stosować przepisy, które są bardzo przyjazne dla twojej działalności.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena