Co powinna wiedzieć osoba, któraż zamierza sprowadzać towary z krajów leżących poza Unią Europejską? Czym jest import? Jest to takie działanie, które umożliwia przesłanie nam towaru. Warto nie mylić pojęć, bo importujemy do siebie, a eksportujemy do kogoś. Każda wysyłka towaru jest zarazem eksportem dla wysyłającego i importem dla odbiorcy.

Data dodania: 2018-01-02

Wyświetleń: 505

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przesyłanie towaru niesie za sobą pewne obowiązki. Strony, będące zaangażowane w ten proces umawiają się ze sobą, kto ponosi na przykład koszty transportu i koszty ubezpieczenia. Tego typu sprawy regulują tak zwane warunki dostaw (Incoterms 2010). Jest to bardzo ważny aspekt, gdyż w wartości celnej towaru zawarty jest również między innymi koszt transportu.

Infrmacja celna


O czym powinien wiedzieć importer? Jeżeli towar sprowadzany jest na teren Unii Europejskiej ciążą na nim należności celne. Co to są należności celne? W skład należności celnych wchodzi cło, niekiedy akcyza oraz podatek VAT. Dlatego tez importer powinien zdawać sobie sprawę, że jeżeli ściąga towar może zapłacić należności. W niektórych wypadkach importer nie musi płacić należności celne. Jest to jednak temat długi i jest opisany w innych publikacjach.

import towaru

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku eksportu towaru. W obecnej chwili w Unii Europejskiej nie płaci się ceł w związku z eksportem towaru. Wręcz przeciwnie Unia Europejska zachęca do wywozu towaru. Przedsiębiorcy mogą zwracać się o rozliczenie podatku VAT w związku z eksportem. O tym również szerzej w innych artykułach.


Wracając jednak do meritum sprawy, importer powinien zdawać sobie sprawę, że najprawdopodobniej zapłaci należności celne. Jak opisano wyżej, w skład należności najczęściej wchodzą: cło, akcyza, podatek VAT.
 

  • Cło. Wysokość procentowa cła uzależniona jest od towaru, jaki importujemy oraz kraju, z jakiego pochodzi towar. Taki sam rodzaj towaru, przysłany z Japonii i Szwajcarii może mieć różne stawki celne (preferencyjne pochodzenie)
  • Akcyza. Dotyczy tylko niektórych towarów na przykład alkoholu.
  • Podatek VAT. Ten podatek również uzależniony jest od rodzaju towaru. Najczęściej jest to 23%, może być na przykład 8% lub 5%.

informacja celna import towaru

Temat importu jest bardzo szeroki. Nie sposób opisać wszystkiego w jednym artykule. Zachęcam do zapoznania się z tematem. „Przygoda” z importem może być naprawdę ciekawa. Warto rozszerzać swoją wiedzę o nowe aspekty związane z importem towarów. Zachęcam również do spróbowania swoich sił na tym polu. Świat stał się globalną wioską, wiec można swobodnie korzystać z przepływu takich dóbr jak towary.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena