Niezależnie od wagi przewożonego ładunku wymagane jest jego prawidłowe przymocowanie do pojazdu. Działanie to ma na celu zapewnić pełne bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. W dalszej części tekstu podpowiemy, na co zwracać uwagę w sytuacjach, gdy niezbędne okazuje się mocowanie ładunku.

Data dodania: 2017-11-28

Wyświetleń: 1294

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mocowanie ładunku – podstawowe zasady

Warto pamiętać, że niezależnie od warunków panujących na drodze przewoźnik ma obowiązek zadbać o to, by ładunek pozostawał stabilny i był trwale zamocowany do pojazdu. Dotyczy to również sytuacji ewentualnych kolizji drogowych oraz wypadków, a także wszelkiego rodzaju innych nieprzewidzianych i niebezpiecznych wydarzeń mogących wystąpić w trakcie uczestnictwa w ruchu drogowym.

Przepisy dotyczące mocowania ładunku

Prawidłowe mocowanie ładunku może zostać przeprowadzone na klika sposobów. Zależnie od rodzaju, wagi i objętości przewożonego towaru, powinnyśmy wybrać metodę gwarantującą najwyższy poziom bezpieczeństwa. Zawsze jedna należy pamiętać, że wybrany sposób mocowania ładunku powinien w sposób rygorystyczny przestrzegać norm określonych w przepisach prawnych ruchu drogowego.

Żadne z elementów stosowanych jako mocowanie ładunku nie mogą być rozluźnione. Nie powinny zwisać z pojazdu, ani tym bardziej z niego spaść. Ponadto podkreślone zostało, że ładunki sypkie muszą być przewożone w szczelnych skrzyniach, przykrytych wiekiem lub płachtą. Ładunek o wymiarach większych niż powierzchnia pojazdu może wystawać maksymalnie 23 centymetry z każdej strony samochodu lub przyczepy i powinien być rozłożony równomiernie. Dodatkowo łącznie szerokość pojazdu wraz z ładunkiem nie może być większa niż 3 metry. Określona została również maksymalna wysokość pojazdu wraz z ładunkiem, która według polskiego prawodawstwa nie może przekraczać 4 metrów.

W pewnych ściśle określonych sytuacjach możliwe jest przewożenie ładunku o wymiarach przekraczających określone wartości. Aby jednak procedura przewozu ładunku ponadwymiarowego została przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, należy zadbać o uzyskanie odpowiedniego zezwolenia.

Mocowanie ładunku według normy EN 12195

Aby mocowanie ładunku zostało wykonane w sposób właściwy, należy zawsze bezwzględnie stosować się do europejskiej normy EN 12195. Jest ona rozwinięciem krajowych przepisów prawnych i w sposób silnie skonkretyzowany określa zasady dotyczące prawidłowego przewozu ładunku oraz jego właściwego mocowania.  

Licencja: Creative Commons
1 Ocena