Małe i średnie firmy są bardzo ważnym elementem gospodarki. W 2016 roku w Polsce powstało 338 tys. działalności gospodarczych. W ciągu pierwszego roku funkcjonowania zamyka się ponad jedna trzecia przedsiębiorstw. Powodem jest duża konkurencja na rynku i problemy finansowe.

Data dodania: 2017-11-06

Wyświetleń: 1317

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pożyczki pozabankowe dla firm - źródło finansowania działalności gospodarczej

W celu sfinansowania inwestycji właściciele firm korzystają z własnych środków lub kredytów bankowych. Warto zaznaczyć, że oferta bankowa jest skierowana do firm z dobrą sytuacją finansową i pozytywną oceną BIK. Co z przedsiębiorstwami, które mają niski scoring i nie wykazują zysków? W takim przypadku należy zgłosić się do firmy pożyczkowej.

Pożyczki dla firm dobrym źródłem finansowania przedsiębiorstwa

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw, to siła napędowa PKB. Niestety co trzecia młoda firma upada w pierwszym roku funkcjonowania. Po 5 latach – prawie 70 proc. Głównym powodem upadłości jest duża konkurencja, niska rentowność i kłopoty finansowe.

Dźwignią każdej firmy są inwestycje. Jak wynika z badania PARP duża część rodzimych przedsiębiorców kapitał na rozwój działalności wykłada z własnej kieszeni1. Niestety środki własne nie zawsze wystarczają na pełne wykorzystania potencjału firmy. Między innymi z tego powodu popularnym źródłem finansowania są kredyty bankowe. Związek Banków Polskich podaje, że przedsiębiorcy pożyczyli od instytucji bankowych prawie 230 mld zł2.

Niestety z oferty bankowej nie mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy. Aby zaciągnąć kredyt należy mieć bardzo dobre wyniki finansowe. Co więcej firma musi funkcjonować przez określony czas ( minimum rok). Również pod lupę brana jest historia kredytowa. Przedsiębiorcy z kiepskim scoringiem BIK są odprawiani z kwitkiem.

Inaczej sprawa wygląda w sektorze pożyczkowym. Instytucje pozabankowe pożyczają pieniądze młodym przedsiębiorstwom i nie zwracają uwagi na czas funkcjonowania działalności. Co za tym idzie, potrzebne środki finansowe można otrzymać następnego dnia od zarejestrowania firmy.

Instytucje pożyczkowe nie wymagają przedstawiania zaświadczeń o dochodach firmy. Jeśli przedsiębiorstwo ma małe zyski lub nie wykazuje ich w wcale, z powodzeniem może ubiegać się o pożyczkę. Oczywiście sektor pozabankowy nie pożycza każdemu. Dokonywana jest ocena ryzyka kredytowego. Należy mieć na uwadze, że firmy pożyczkowe są dużo bardziej liberalne od banków. Minusem oferty pożyczkodawców są wyższe koszty zaciągniętego zobowiązania.

Ranking pożyczek – najlepszy sposób na znalezienie satysfakcjonującej oferty

Na rynku istnieje wiele instytucji pozabankowych udzielających pożyczki przedsiębiorstwom. Z tego powodu, paradoksalnie, ciężko znaleźć odpowiednią ofertę. Jednym ze sposobów na znalezienie pożyczkodawcy jest skorzystanie z wyszukiwarki internetowej. Jednak jest to zajęcie żmudne i czasochłonne.

Wygodę zapewnia ranking pożyczek dla firm czyli zestawienie znajdujące się na stronie wiarygodnej porównywarki. Gromadzi ono najlepszych pożyczkodawców. Udostępnia również podstawowe informacje na temat produktu: maksymalną wysokość pożyczki i okres kredytowania. Co więcej potencjalny pożyczkobiorca klikając na znajdujące się w tabeli logo firmy, zostaje przekierowany do szczegółowego opisu danej instytucji pozabankowej. Wpływ na miejsce w rankingu mają oceny i opinie pożyczkobiorców.

Pożyczka pod zastaw - ciekawa opcja na otrzymanie kapitału

Oferta firm pożyczkowych jest zróżnicowana. Na rynku istnieją:

  • tradycyjne pożyczki dla firm;
  • pożyczki pod zastaw.

Tradycyjne pożyczki dla firm, najczęściej odbywają się bez poręczycieli. Ich wysokość nie jest wysoka. Zazwyczaj w jej ramach przedsiębiorca otrzyma do 25 000 zł.

Natomiast pożyczki pod zastaw cechuje znacznie wyższa kwota. Dlatego, że w tego typu produktach finansowych jest ustanowione zabezpieczenie. W przypadku ruchomości, najczęściej zastawia się samochody. Wysokość pożyczki zależy od wartości pojazdu.

Maksymalnie można pożyczyć do 100 tys. zł. Co ciekawe przez cały okres kredytowania, pożyczkobiorca może korzystać z auta. Jeśli klient firmy pożyczkowej nie spłaci zobowiązania, wierzyciel ma prawo przejąć zastawiony samochód.

Opłaty związane z pożyczką i wpisanie zobowiązania w koszt prowadzenie działalności

Firmy pożyczkowe nie mogą samowolnie narzucać wysokich opłat związanych z zobowiązaniem. Ustawa antylichwiarska z 11 marca 2016 roku wprowadziła limity w ustalaniu kosztów pożyczki. W związku z tym pozaodsetkowe koszty kredytu pozabankowego nie mogą wynieść 24 proc. udzielonej kwoty i 30 proc. w skali roku. Warto zaznaczyć, że w koszty pozaodsetkowe wliczają się wszystkie opłaty, które są związane z zobowiązaniem.

Przedsiębiorcy mają możliwość wpisania pożyczki w koszty prowadzenia firmy. Niestety za koszt podatkowy nie uznaje się całego zobowiązania i wysokości rat. Jedynie - odsetki od kredytu lub pożyczki internetowej.

Odsetki zostaną uznane za koszt w momencie ich spłaty. Również zaciągnięte zobowiązanie musi zostać wykorzystane na cele związane z przedsiębiorstwem. Powstały dług należy właściwie udokumentować.

______________________________________________________________

[1] Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw, PARP

[2] Puls Biznesu, 2011 https://www.pb.pl/ciekawe-liczby-male-firmy-ich-zobowiazania-i-finansowe-nadwyzki-619073

Licencja: Creative Commons
0 Ocena