Co wybrać - tonery zamienniki, czy ich oryginalne wersje? Czym kierować się przy wyborze drukarki? Co zrobić ze zużytymi tonerami? W niniejszym artkule odpowiadamy na to oraz inne pytania, przybliżając kilka najważniejszych pojęć związanych ze światem nowoczesnego druku.

Data dodania: 2017-10-20

Wyświetleń: 968

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podstawowe pojęcia nowoczesnego druku – tonery zamienniki, skup tonerów i inne.

NOWOCZESNY DRUK

Druk otacza nas ze wszystkich stron – w domu, w pracy, a także w wielu innych sferach życia. Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez możliwości szybkiego i jakościowego drukowania, która z roku na rok jest coraz bardziej udoskonalana.

Czasem coraz trudniej zorientować się w tym wciąż zmieniającym się świecie technologii i – bądźmy szczerzy – często wygodniej jest przyjmować go takimi, jaki jest, bez wnikania w głębsze zagadnienia.

Zawsze jednak warto poznać podstawowe pojęcia z takich dziedzin, jak druk, tym bardziej że towarzyszą nam one w naszym codziennym życiu, oraz odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania dotyczące stosunku tonerów zamienników do oryginałów, czy modeli drukarek, oraz zagadnień związanych z utylizacją tonerów i ekologią. 

TONERY ZAMIENNIKI KONTRA ORYGINAŁY

Kwestia porównania tonerów zamienników i ich oryginalnych, firmowych wersji jest jednym z najczęściej poruszanych na specjalistycznych blogach, tematów. Jakie można wyciągnąć z tej lektury wnioski? Co w tej materii mówi nam praktyka?

Przede wszystkim warto obalić mit o niekompatybilności niektórych zamienników. Produkowane przy użyciu oryginalnych części, zamienniki z powodzeniem działają na różnego rodzaju drukarkach, nie gorzej od swoich oryginalnych, producenckich wersji. Dla pewności warto kupować zamienniki w firmach, które zajmują się sprzedażą oryginałów. To gwarantuje zawsze ich wysoką jakość.

Nie ukrywajmy, że wiele osób decyduje się na tonery zamienniki przede wszystkim z uwagi na ich niższą cenę. Czy jednak idzie za nią również porównywalna z oryginałami jakość samego druku? Różnica w jego wyglądzie jest minimalna i praktycznie nie dostrzegalna gołym okiem. Jest więc kolejny argument przemawiający na korzyść zamienników.

Pomimo pojawiających się głosów sprzeciwu producentów, a także pogłosek o próbach ich „zablokowania” poprzez umieszczanie w drukarkach specjalnych blokad, tonery zamienniki i oryginały istnieję na rynku równolegle od wielu lat i nic nie zdaje się świadczyć, o tym że ten stan miałby się w najbliższym czasie zmienić.

NIE TAK PROSTY WYBÓR DRUKARKI

Kwestia tonerów i zamienników, a w szczególności ceny tych drugich, ma często decydujący wpływ na wybór określonego modelu drukarki. Jest kilka kwestii na które powinniśmy zwrócić przy nim szczególną uwagę.

Przede wszystkim warto kupować modele znanych firm, które dają nam gwarancję, że na rynku z łatwością znajdziemy zarówno tonery zamienniki kompatybilne z nimi, jak i oryginalne kartridże.

Oczywistość? Niestety nie dla wszystkich. Eksperci ostrzegają przed kupowaniem drukarek mało znanych firm, często w znacznie niższych, „atrakcyjnych” cenach. Dlaczego? Mechanizm jest bardzo prosty i rokrocznie wiele osób daje się na niego nabrać. Do momentu, gdy kończy się pierwszy, oryginalny toner w naszej „okazyjnie” kupionej drukarce – a jest to czas znacznie krótszy niż standardowo – wydaje nam się, że zrobiliśmy naprawdę dobry interes. Niestety to tylko pozór na którym żerują niesprawdzone firmy, bowiem bardzo często zdarza się, że do ich modeli nie jesteśmy w stanie znaleźć żadnych tonerów zamienników.

Co to w praktyce oznacza? Jesteśmy, jednym słowem, zmuszeni do kupowania oryginalnych, producenckich tonerów, których cena jest znacząco zawyżona w stosunku do innych, bardziej znanych marek. W ten sposób producenci taniej drukarki, „nadrabiają” jej początkowo niską cenę.

Warto mieć to na uwadze przy wyborze drukarki, i nie nabierać się na ich „oszałamiające” promocje, aby nie zaopatrzyć się w sprzęt kosztujący nas w praktyce krocie. Również jakość druku przy użyciu takich drukarek często pozostawia wiele do życzenia.

EKOLOGIA I EKONOMIA, CZYLI SKUP TONERÓW

Jeśli kupujemy tonery i tusze do naszego domu lub biura, musi pojawić się też pytanie dotyczące tego, co zrobimy z zużytymi, pustymi pojemnikami po nich?

Jest ono tym bardziej ważne, jeśli nasze biuro, lub nawet domowa drukarka, produkują ich duże ilości, choć warto w tym miejscu zaznaczyć, że już nawet jeden pusty, niezutylizowany toner może mieć bardzo szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.

 Nie wszystkie części tonera mają jednakowo zły wpływ na środowisko. Najgroźniejsze z nich są drobinki tonera, która pozostają w nim nawet, jeśli toner wydaje się nam całkowicie wyczerpany i pusty. Ze względu na mały rozmiar i wielkość, z łatwością przenoszone są one na ogromne odległości, czyniąc prawdziwe spustoszenie w środowisku naturalnym.

Nie utylizowanie odpadów może mieć nie tylko katastrofalny wpływ na środowisko, ale jest też niezgodne z prawem i może doprowadzić do obłożenia przedsiębiorstw nie przestrzegających ekologicznych restrykcji, wysokimi karami pieniężnymi.

Jak łatwo tego uniknąć, oszczędzając równocześnie matkę naturę? Na szczęście dla przedsiębiorców, firmy które specjalizują się w sprzedaży drukarek oraz materiałów eksploatacyjnych do nich, jak np. printex.pl bardzo często organizują skup tonerów oraz tuszy, a ściślej mówiąc, pustych pojemników po nich.

Za oddanie zużytych tonerów zamienników, czy też ich oryginałów, które zostaną w efekcie zutylizowane i przerobione na nowe, otrzymujemy specjalne zaświadczenie, które może być wymagane w czasie różnego rodzaju kontroli.

Za każdy toner otrzymujemy również pieniądze, proporcjonalne do określonego modelu, którego chcemy się pozbyć. Otrzymaną sumę możemy przeznaczyć na kupno nowych tonerów, co pomoże nam znacząco zaoszczędzić na tym szybko przecież zużywającym się produkcie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena