Dla kogo przeznaczony jest masaż sportowy, co to w ogóle za masaż i w jakim celu się go stosuje.

Data dodania: 2017-09-21

Wyświetleń: 610

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Masaż Sportowy

Masaż Sportowy.

Masaż sportowy to stały punkt programu przygotowań każdego sportowca. Zapobiega zakwasom w ciele sportowca, napięciom mięśni, szybciej regeneruje ciało po wysiłku, lepiej przygotowuje do zawodów, lepiej leczy kontuzje. Choć ma on kilka rodzajów, nawiązuje głównie do masażu klasycznego. Występuje tu więc głaskanie na początku i na końcu masażu, rozcieranie, wyciskanie, ugniatanie, oklepywanie ciała, ale energicznie i z dużo większą siłą niż w przypadku masażu dla osób nie podejmujących ciężkich wysiłków.

Musimy zdać sobie sprawę, że masaż sportowy to nie jest zabieg relaksacyjny – bywa bolesny i nieprzyjemny. Należy też zwrócić uwagę, że jego celem jest część programu treningowego sportowca. Masaż sportowy podobny jest do masażu izometrycznego – przywraca siłę mięśniom i odpowiednią masę, regeneruje je, poprawia krążenie limfy, dotlenia skórę.
Warto pamiętać, że podczas masażu sportowego najbardziej skupiamy się na trzech partiach, zazwyczaj narażonych na kontuzje, głównie u biegaczy. Są to łydki – obszar który odpowiada za podnoszenie całej masy ciała i napędzanie go. Kolejne elementy to zginacze bioder, umożliwiające podnoszenie nóg i mięsień pośladkowy średni – odwodziciel uda.

Wyróżnic możemy rodzaje masażu sportowego :

  • Masaż sportowy podtrzymujący – wykonywany w trakcie przerw w zawodach – w skrajnych okresach sezonu, gdy intensywność treningów jest mniejsza. Celem tego masażu to utrzymanie układu nerwowego, układu krążenia oraz układu ruchu w sprawności podczas okresu aktywności fizycznej. Masaż sportowy podtrzymujący trwa około 45 minut, stosowany jest codziennie lub co dwa dni. Dzięki niemu mięśnie dobrze się dotleniają, a z organizmu szybciej usuwane są toksyny. Masaż sportowy podtrzymujący to najdelikatniejszy rodzaj masażu sportowego, a w trakcie jego wykonywania stosuje się każdy element masażu klasycznego.
  • Masaż sportowy startowy, który bardzo szybko rozgrzewa mięśnie i aparat więzadłowo-stawowy, pozwalając mięśniom zachować zdolność skurczową, a więzadłom – elastyczność. Masaż startowy musi być szybki, gdyż wykonuje się go kilka minut przed rozgrzewką. Nie powinien trwać więcej niż 10 minut. Będzie skuteczny, jeśli po nim zostanie wykonany wysiłek fizyczny. W trakcie masażu startowego ciało lub jego części są głaskane, rozcierane i ugniatane.
  • Masaż sportowy przedwysiłkowy, który wykonuje się od dnia po ostatnim treningowym masażu aż do momentu ponownego startu. Jest on wymagający od masażysty. Jego celem jest jak najlepsze przygotowanie sportowca do zawodów, a temu mogą towarzyszyć negatywne czynniki psychiczne. Masaż sportowy rozluźnia mięśnie i daje siłę do działania.
  • Masaż sportowy powysiłkowy, który ma zastosowanie bezpośrednio po treningu, zawodach, ale także w czasie między startami. Masaż sportowy powysiłkowy pomaga przywrócić organizmowi sportowca formę sprzed wysiłku jak najszybciej, działa dużo silniej bierny odpoczynek po aktywności fizycznej. Jeśli wysiłek nie był zbyt intensywny, masaż wykonuje się po około 30 minutach od wysiłku, na ogół po prysznicu. Jeśli aktywność fizyczna była większa, sportowca masuje się nieco później. Masażysta ugniata i rozciera głównie kark i barki. Masaż sportowy powysiłkowy trwa kilkanaście minut.


Masaż sportowy - działanie - wzmacnia układ ruchowy przed wysiłkiem i redukuje efekty zmęczenia zaraz po nim. Usprawnia krążenie chłonki i krwi, przez co substancje odżywcze prędzej wędrują do mięśni. Te z kolei, poprzez zastosowanie masażu sportowego, są mocniej rozgrzane i rozluźnione. Masaż sportowy polepsza metabolizm, pozwala sportowcowi uzyskać spokój, zredukować stres i jego objawy: zaparcia, biegunki. Masaż sportowy redukuje także ryzyko wystąpienia kontuzji. Umożliwia likwidację zmęczenia po wysiłku i powstałe w mięśniach zakwasy.
 
Masaż sportowy - wskazania i przeciwwskazania - wykonuje się u profesjonalnych sportowców lecz coraz częściej korzystają z niego również amatorzy. W przypadku tych ostatnich, jako że rzadko pozostają pod stałą opieką lekarza, warto skonsultować z nim decyzję o masażu. Masaż sportowy powinien być wykonywany jedynie w celu wzmocnienia aktywności fizycznej, więc osoby nie wykonujące tego typu ruchów, nie powinny z niego korzystać. Podobnie jak pacjenci z chorobami układu krążenia, nowotworami i kobiety w ciąży.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena