Masaż twarzy - czy to tylko przyjemność relaks i odprężenie, czy też odmłodzenie, dotlenienie i poprawa wyglądu naszej skóry?

Data dodania: 2019-01-23

Wyświetleń: 456

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Masaż Twarzy

Masaż twarzy zgodnie z zasadami.

Wszyscy wiedzą, że techniki masażu mogą mieć pozytywny wpływ na organizm, ale jeśli są niewłaściwie używane, mogą powodować zauważalne szkody. To samo dotyczy masażu twarzy. Jakich błędów należy unikać, powiemy dzisiaj.

Masaż twarzy jest jedną z najbardziej złożonych procedur w pielęgnacji skóry i obejmuje znajomość strukturalnych cech układu mięśniowego tej strefy. Przydatne jest przeprowadzanie samodzielnego masażu w domu, jednak nie można tego porównać z profesjonalnym masażem kosmetyczki, zwłaszcza gdy zabieg wykonywany jest techniką autora.

Najczęstsze błędy podczas masażu twarzy.

 - Zły wybór technik lub metod masażu, który nie odpowiada rodzajowi skóry. Na przykład, gdy dbamy o młodą normalną cerę z zachowanym turgorem i tonem, masaż plastyczny lub zaciskowy (symulujący owal twarzy) doprowadzi do nadmiernego gromadzenia się płynu śródmiąższowego i obciążenia mięśni. W rezultacie często pojawia się obrzęk.

- Masaż rozpoczyna się od agresywnych zabiegów tonizujących. Pierwszy etap zabiegu zawsze obejmuje płynne ruchy ramion, co prowadzi do rozluźnienia mięśni. Jeśli konieczne jest osiągnięcie wysokiej intensywności, powinno to następować stopniowo. Przez mało wykwalifikowanych kosmetologów zabieg prowadzi do takich komplikacji, jak krwiaki, siniaki i tworzenie się "gwiazd" kapilarnych.

- Silny bolesny ucisk podczas wykonywania akupresury lub masażu plastyfikującego, gdy kosmetyczka próbuje wzmocnić efekty masażu u pacjenta.

Prawidłowy ruch przy masażu twarzy.

Podczas masażu twarzy ważny jest kierunek ruchu palców. Podczas zabiegu stosuje się rzadziej ruchy kołowe, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Czasem stosuje się ruchy prostopadłe do włókien mięśniowych - wachlarzowate (w połączeniu z liniami masującymi ruchy te przypominają strukturę siatkową włókien kolagenowych i elastynowych). Ruchy w kształcie wachlarza są wykorzystywane do masażu, który symuluje owal twarzy, z wyraźnym zmniejszeniem tonu i bólu tkanek, z widocznym odwodnieniem skóry właściwej, dla aktywnego wstrzykiwania płynu śródmiąższowego w miejscach jego utraty. Ruchy te powinny być wykonywane bardzo ostrożnie i płynnie oraz zawsze z ruchami drenażu limfatycznego, aby nie powodować obrzęku.

Masaż wykonywany jest w następujących kierunkach:

- od środka brody do płatka ucha,
- od kącików ust do środka ucha,
- od skrzydeł nosa do środka ucha,
- od środka czoła do skroni,
- od wewnętrznego kącika oka ponad brwiami do skroni,
- od zewnętrznego kącika oka, wzdłuż dolnej części oka powieki, w kierunku wewnętrznego kącika oka,
- szyję masuje się od obojczyka aż po podbródek.

Wskazania wieku dla masażu twarzy:

Do 27 lat: głównymi wskazaniami do masażu są trądzik lub porowata skóra tłusta, w tym przypadku zaleca się wykonanie specjalnego masażu szczypiącego.

28 - 35 lat: kiedy naturalne procesy zaczynają spowalniać powstawanie fibroblastów i tworzących wilgoć elementów skóry. Zalecany klasyczny masaż kosmetyczny do profilaktyki zmarszczek, utrzymania tonu i napięcia skóry i mięśni twarzy, szyi i dekoltu.

35 - 40 lat: aktywnie pojawiają się oznaki starzenia się skóry twarzy, szyi i dekoltu. Występuje zmniejszone napięcie i turgor skóry i mięśni, pojawiają się pierwsze małe i głębokie zmarszczki. Zalecany cykl zabiegów kosmetycznych, w tym masaż jako jeden z głównych elementów. Są to zazwyczaj kursy masażu kosmetycznego, plastycznego lub kombinacja tych technik.

Masaż jest ściśle przeciwwskazany w przypadku skóry gdzie występują:

- ostre wysypki alergiczne (egzema, ropne zapalenie skóry, opryszczka itp.),
- liczne znaki znamionowe i brodawkowate,
- naruszenie integralności skóry (zadrapania, otarcia, skaleczenia),
- z podwyższoną wrażliwością na powierzchowne naczynia skóry,
- po średnich i głębokich peelingach chemicznych i mikrodermabrazji.

Sam masaż najlepiej wykonać przy pomocy olejku do twarzy lub topiącego się tłustego balsamu tłustego uzywanego w celu usunięcia makijażu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena