Ocena zdolności kredytowej nie jest prostym procesem. Każdemu potencjalnemu wierzycielowi zależy na tym by udzielony przez niego kapitał w formie kredytu bądź pożyczki został zwrócony. Ryzyko biznesowe jest dość znaczne, więc każda z instytucji finansowych zwraca szczególną uwagę na metodologię oceny zdolności kredytowej swoich potencjalnych klientów.

Data dodania: 2017-09-11

Wyświetleń: 1206

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy samodzielnie ocenię swoją zdolność kredytową?

Zazwyczaj tematem tym zajmuje się dział odpowiedzialny za analizę, ryzyko finansowe bądź controling pożyczkodawcy. Działy te tworzą swoje własne algorytmy, które pomagają w automatyzacji oceny zdolności kredytowej. Banki i firmy pożyczkowe pracują ciągle nad udoskonaleniem tego procesu ponieważ muszą połączyć potrzebę podjęcia szybkiej decyzji wraz z koniecznością rzetelnej oceny pożyczkobiorcy. Na pewno minimum formalności co do oceny zdolności kredytowej i szybką decyzję otrzymasz w firmie ekassa.com.

Odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest jednoznaczna, samodzielna ocena zdolności kredytowej nie będzie prosta i jest uzależniona od konkretnej instytucji finansowej. Odmowa udzielenia kredytu u jednego pożyczkodawcy nie oznacza automatycznie, iż w innym miejscu również uzyskamy decyzję odmowną. Dlatego też warto zawsze sięgnąć po gotowe algorytmy w Internecie które nam pomogą w ocenie zdolności kredytowej, a nawet podpowiedzą na podstawie naszych danych gdzie można by było uzyskać pożyczkę.

W przypadku oceny kredytowej bazujemy na pewnych oczywistych danych takich jak:

- wysokość dochodu netto osiąganego w miesiącu, przeważnie firmy weryfikują jaką kwotą realnie klient dysponuje, ile zostaje mu na rękę po spłacie podatków i wszystkich opłat, przy weryfikacji przeważnie nie bierze się pod uwagę takich dochodów jak zasiłki, alimenty, pomoc doraźna, dodatki mieszkaniowe i tymczasowe zasiłki itd.

- forma zatrudnienia – gdzie oczywiście najwyższą ocenę ma umowa na czas nieokreślony, umowa zlecenia czy o dzieło chociażby przynosiła lepszy dochód nie jest tak wysoko ceniona, w szczególności w przypadku kredytów długoterminowych;

- stabilność otrzymywanego dochodu – w tym wypadku może być oceniony także pracodawca, branża, w której pracujesz czy może zapewnić trwałe zatrudnienie albo źródło dochodu;

- bieżące zobowiązania finansowe – są bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji o udzieleniu kredytu, samo posiadanie karty kredytowej i dostępność limitu może znacząco obniżyć zdolność kredytową;

- koszty utrzymania – w szczególności te stałe jak media, telefon i Internet;

- wysokość wnioskowanego kredytu oraz okres spłaty;

- wiek wnioskującego - po ukończeniu 60 lat bardzo trudno jest uzyskać kredyt na dłuższy okres, często też nie jest łatwo uzyskać pożyczki osobom do 25 roku życia, przeważnie takie osoby nie mają zbyt stabilnego źródła dochodu i historii kredytowej;

- wkład własny – często wszelkie braki w powyższych punktach można nadrobić wkładem własnym, kilkanaście albo kilkadziesiąt procent wkładu własnego może dać pożyczkodawcy komfort, iż klient poważnie traktuje inwestycje i jest gotowy partycypować w kosztach na starcie;

- zabezpieczenie – najlepszym zabezpieczeniem jest nieruchomość, dlatego też banki udzielają kredytów hipotecznych na duże sumy i długi termin ponieważ dysonują wartościowym majątkiem w formie zabezpieczenia pożyczonego kapitału.

- historia kredytowa – jest to w dużej mierze ocena w jaki sposób klient podchodzi do swoich zobowiązań, często osoby o całkiem niezłych dochodach ignorują swoje zobowiązania i spłacają je nie na czas i choćby spełniali powyższe kryteria mogą nie przejść weryfikacji ponieważ nie mają pozytywnej historii w biurach gromadzących dane niesolidnych dłużników.

- wyciąg bankowy – niejednokrotnie banki proszą o przedłożenie wyciągu bankowego, ma to na celu weryfikacje powyższych punktów, ale także analizę dysponowania środkami.

Warto również zwrócić uwagę na rekomendację Krajowego Nadzoru Finansowego, które wskazują, iż pełna kwota raty kredytu nie może być wyższa niż 50% dochodu netto na miesiąc. Reasumując warto przy ocenie zdolności kredytowej skorzystać z pomocy profesjonalnych doradców, albo zwrócić się bezpośrednio do pożyczkodawcy, który zgodnie ze swoimi indywidualnymi metodami oceny wskaże na jaką sumę możesz otrzymać pożyczkę, całkowicie za darmo uzyskasz taką informację w ekassa.com.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena