Niezależnie od tego, czy wybrana przez nas firma pożyczkowa jest znana, czy też nie, powinniśmy skontrolować jej wiarygodność. Sektor pozabankowy przeszedł w ostatnich latach dużą rewolucję i stał się bardzo nowoczesny. Jego modernizacja spowodowała, że pojawiło się wiele fikcyjnych firm, które korzystają z ludzkiej nieodpowiedzialności.

Data dodania: 2017-07-14

Wyświetleń: 2275

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uczciwy pożyczkodawca - jak sprawdzić instytucję finansową?

Strona internetowa to wizytówka firmy pożyczkowej

Sektor FinTech proponuje swoim klientom wygodne pożyczki przez internet. Jest to oczywiście dużym udogodnieniem, gdyż wielu z nas jest przyzwyczajonych do załatwiania formalności w domowym zaciszu. Zamiast placówki stacjonarnej mamy stronę internetową. Jest ona wizytówką pożyczkodawcy, więc powinna być przejrzysta i łatwa w użytkowaniu. Powinniśmy mieć na niej dostęp do wszystkich interesujących nas dokumentów, takich jak różnego rodzaju regulaminy czy tabele opłat. Innym ważnym elementem jest zakładka, która najczęściej zatytułowana jest „o nas” – zaglądając tutaj znajdziemy najważniejsze informacje na temat historii firmy, jej założycieli i wartości. Ważne jest, aby na stronie internetowej znajdowały się wszelkie informacje dotyczące głównej siedziby firmy, adresu e-mail oraz telefonu kontaktowego – im więcej informacji możemy odnaleźć, tym lepiej. Dobrze, jeśli na stronie widnieją opinie innych pożyczkobiorców, którzy są zadowoleni ze współpracy z daną firmą.

Komisja Nadzoru Finansowego – rzetelne źródło informacji

Zanim zdecydujemy się na pożyczkę ratalną lub chwilówkę w danej firmie pożyczkowej, powinniśmy odwiedzić kilka serwisów, które podpowiedzą nam, których pożyczkodawców możemy obdarzyć zaufaniem. Źródłem wartościowych danych jest strona Komisji Nadzoru Finansowego – to centralny organ administracji rządowej. Sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym i wieloma innymi. Uogólniając, jej zadaniem jest monitorowanie całego rynku finansowego w Polsce. Nadzoruje ją Prezes Rady Ministrów.

Szczególnie przydatna jest lista ostrzeżeń publicznych, dzięki której dowiemy się, które firmy działają bez odpowiednich zezwoleń KNF, a przez to łamią prawo. Dzięki takim bazom rynek finansowy funkcjonuje prawidłowo, jest stabilny, bezpieczny oraz budzi zaufanie. KNF zapewnienia ochronę interesów uczestników tego rynku.

KRS najważniejszą bazą danych

Jeśli chcemy zaciągnąć pożyczkę bez ryzyka, to kolejną instytucją, do której baz powinniśmy się odwołać jest Krajowy Rejestr Sądowy. To scentralizowana, informatyczna baza danych składająca się z trzech osobnych rejestrów: przedsiębiorców, stowarzyszeń, dłużników niewypłacalnych. Prowadzona jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz sądy rejonowe, a więc mamy pewność, że odnalezione tutaj informacje są prawdziwe. Rejestr przedsiębiorców zajmuje się księgowaniem informacji takich jak status prawny firmy, sytuacja finansowa, kapitał, ewentualne zadłużenia podatkowe lub wobec ZUS. KRS jest rzetelnym źródłem informacji, z którego dowiemy się, czy firma istnieje i czy posiada Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) oraz REGON, który oznacza obecność przedsiębiorstwa w Rejestrze Gospodarki Narodowej.

Pożyczanie według Związku Firm Pożyczkowych

Kolejną instytucją, do której danych możemy się odwołać, jest Związek Firm Pożyczkowych. Zrzesza on większość firm zajmujących się udzielaniem internetowych pożyczek pozabankowych w Polsce. Członkowie ZFP zobowiązują się dbać o wysoki standard pożyczania w sferze pozabankowej.

Uczciwego pożyczkodawcę podsunie nam Rejestr Firm Pożyczkowych, który prowadzony jest właśnie przez ZFP. Informuje klientów o danych rejestrowych wiodących firm, które świadczą usługi pożyczkowe. Musimy jednak pamiętać, że baza ta prowadzona jest tylko w celach informacyjnych. Rejestr zawiera informacje zarówno na temat ogólnopolskich przedsiębiorstw, jak i tych działających regionalnie.

Portale pożyczkowe - tutaj znajdziesz wiarygodnego pożyczkodawcę

Szukając wiarygodnej firmy pożyczkowej warto również odwiedzić portale pożyczkowe, takie jak Loando.pl. Zajmują się one gromadzeniem informacji na temat pożyczkodawców oraz doradztwem z dziedziny finansów. Na stronach dedykowanych branży pożyczkowej odnajdziemy nie tylko porady związane z pożyczaniem, lecz przede wszystkim informacje dotyczące pożyczkodawców i ich polityki udzielania zobowiązań. Każda wiarygodna firma posiada tam swój opis, w którym zawarte zostały najważniejsze dane. Ponadto, co miesiąc tworzone są rankingi najlepszych ofert, dzięki czemu z łatwością dowiemy się, która propozycja pozabankowej pożyczki jest w danym momencie najbardziej atrakcyjna i godna uwagi. Niezwykle pomocne może okazać się także narzędzie nazywane porównywarką pożyczkową. Dzięki porównywarce pożyczek online Loando.pl w błyskawicznym tempie wyselekcjonowane zostaną najlepsze oferty zobowiązań.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena