Wzrok i słuch jako najważniejsze zmysły z pięciu zmysłów
Za najważniejsze zmysły uznaje się wzrok, za pomocą którego widzimy oraz słuch, za pomocą którego słyszymy. Inne zmysły stanowią węch, smak, dotyk. Oczy i uszy pozostają najbardziej narażone na uszkodzenia, bo funkcjonują najintensywniej. Z pomocą przychodzą okuliści i optometryści przeznaczający aparat korekcyjny na oczy w formie okularów lub soczewek kontaktowych, a także laryngologowie przeznaczający aparat korekcyjny na uszy zwany aparatem słuchowym.
Wady wzroku u dorosłych osób
O ile w przypadku uszu niedosłyszenie pozostaje jedynie słabsze lub silniejsze, o tyle w przypadku oczu niedowidzenie oprócz słabszego lub silniejszego występuje w wielu formach. Najczęściej występujące wady wzroku to krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm. Częstym schorzeniem, występującym wraz z wiekiem, okazuje się ponadto presbiopia, zwana też starczowzrocznością.
Krótkowzroczność
Przy krótkowzroczności obraz zamiast na siatkówce skupia się przed siatkówką, efektem czego lepiej widzi się z bliska. Do korekcji stosuje się soczewki sferyczne w mocach od -0,25 dioptrii do -25 dioptrii. To soczewki jednoogniskowe, które rozpraszają obraz w celu lepszego widzenia.
Dalekowzroczność
Przy dalekowzroczności obraz zamiast na siatkówce skupia się za siatkówką, efektem czego lepiej widzi się z daleka. Do korekcji stosuje się soczewki sferyczne w mocach od +0,25 dioptrii do +25 dioptrii. To soczewki jednoogniskowe, które skupiają obraz w celu lepszego widzenia.
Astygmatyzm
Przy astygmatyzmie obraz zamiast ostry i prosty pozostaje przekrzywiony i nieostry. Do korekcji stosuje się soczewki toryczne bez mocy lub z mocami, w zależności od tego czy ktoś cierpi również na inne schorzenia. To soczewki, które oprócz parametru PWR, czyli mocy sferycznej, posiadają parametr CWL, czyli osi cylindrycznej, a także parametr AXE, czyli parametr osi cylindra.
Presbiopia
Przy presbiopii obraz pozostaje nieostry i z bliska, i z daleka, co powoduje wraz z wiekiem twardnienie rogówki. Do korekcji stosuje się soczewki multifokalne, zwane progresywnymi, w odpowiednich mocach, w zależności od potrzeby. To soczewki dwuogniskowe, które rozpraszają i skupiają obraz w celu lepszego widzenia.