Promiennik ciepła lub też promiennik podczerwieni, nie są szczególnie popularnymi urządzeniami. Jednak to coraz szybciej się zmienia, dlatego warto wiedzieć, czym są i do czego można je wykorzystać.

Data dodania: 2017-05-19

Wyświetleń: 436

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Promiennik ciepła - czym jest i do czego się go używa

Mówiąc w dużym skrócie promiennik ciepła to urządzenie, które generuje promieniowanie podczerwone, jednocześnie wytwarzając ciepło. Urządzenia te mogą być zasilane na różne sposoby, najczęściej jest to jednak gaz, prąd lub ciepła woda. Promienniki podczerwieni wykorzystuje się do wielu różnych branżach m.in. spożywczej, papierniczej czy grzewczej. Znajdują one zastosowanie w łazienkach czy ogrodach restauracyjnych, gdzie zimą zapewniają przyjemne ciepło.

Elektryczne promienniki są swojego rodzaju grzałkami elektrycznymi. Ich powierzchnia robocza potrafi rozgrzać się nawet do kilkuset stopni Celsjusza, dzięki czemu możliwa jest emisja promieniowania podczerwonego. Zazwyczaj elementy promienników wykonuje się z elementów ceramicznych, metalowych lub w postaci żarówek.

Urządzenia te wewnątrz swoich lamp, mają umieszczony żarnik, który podobnie jak w tradycyjnych żarówkach rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur. To, co odróżnia lampy promiennika od zwykłych żarówek to stosunek oporu elektrycznego w stosunku do grubości żarnika. Dzięki temu wytwarza on promieniowanie elektromagnetyczne znajdujące się w zakresie podczerwieni. Daje on więc ciepło, a jednocześnie nie jest widoczny dla ludzkiego oka.

Te właściwości sprawiają, że są to urządzenia bardzo dobrze sprawdzające się jako grzejniki. Emitowane przez nie ciepło rozprowadza się w obszarze promieniowania falowo, przy bardzo małych stratach energii. Najczęściej promienniki ciepła można spotkać w wielkich halach i magazynach, w budynkach przeznaczonych do hodowli zwierząt, w saunach na podczerwień czy placówkach medycznych. Urządzenia te są też często używane jako element innych urządzeń np. drukarek laserowych, gdzie odpowiadają za utrwalenie tonera na wydruku.

Jeżeli więc szukacie ciekawego i nietypowego urządzenia, którym do ogrzewania, promiennik ciepła nada się doskonale. Przed zakupem warto jednak skonsultować zakup z kimś, kto dobrze zna się na tych urządzeniach, żeby dobrać takie, które będzie posiadało odpowiednie parametry przystosowane do Twoich potrzeb i wymagań. Zazwyczaj dobrymi konsultantami są po prostu osoby, które na co dzień zajmują się sprzedażą tych urządzeń.

Licencja: Copyright - zastrzeżona