Dlatego warto wiedzieć, na czym takie pakowanie polega i czy warto zdecydować się na taki zakup.
Pakowanie próżniowe to nic innego, jak pakowanie mające zabezpieczyć żywność przed dostępem powietrza. Bo to właśnie kontakt z powietrzem powoduje, że artykuły spożywcze zaczynają się psuć. Ściślej mówiąc, zaczynają zachodzić procesy gnilne, będące skutkiem rozwoju bakterii.
Pakowanie próżniowe przynosi szereg korzyści. Przede wszystkim zabezpiecza ono produkty spożywcze przed dostępem powietrza, co znacznie przedłuża trwałość żywności. Dodatkowo zachowuje ona swoje właściwości: kolor, smak, zapach, jednym słowem świeżość. Wyrób zachowuje swoje optymalne cechy, pożądane przez konsumentów.
O ile można zwiększyć trwałość, decydując się na pakowanie próżniowe. Generalnie przyjmuje się, że 25 razy. Jednak w dużej mierze zależy to od rodzaju żywności, jej jakości i zastosowanego opakowania. Świeżość produktu można dodatkowo przedłużyć, przeprowadzając proces pakowania w MAP – atmosferze modyfikowanej, czyli zastąpienia powietrza w opakowaniu mieszaniną gazów (ze zwiększonym udziałem azotu i dwutlenku węgla kosztem tlenu), przy czym dla każdego produktu trzeba znaleźć mieszaninę o optymalnych proporcjach gazów.
Kluczowym aspektem jest dobór właściwego opakowania. Powinno ono być całkowicie szczelne i stanowić barierę pomiędzy gazami znajdującymi się w opakowaniu i środowiskiem zewnętrznym. Musi także być trwałe i odporne na przykład na przedziurawienie.
Co pakuje się próżniowo? Najczęściej są to takie produkty jak mięso wieprzowe i wołowe, rzadziej drób, sery twarogowe i żółte, świeże warzywa i owoce, wędliny (w kawałku i plasterkowane), pieczywo, wyroby garmażeryjne, sałatki, ryby i owoce morza.
Warto zaznaczyć, że istniej możliwość zakupu domowego urządzenia do pakowania próżniowego. Jego cena zaczyna się już od kilkuset złotych. Taki zakup pozwoli racjonalniej wykorzystywać żywność i uniknąć jej marnowania i wyrzucania.
Ciekawostką może być fakt, że zapakować próżniowo można także odzież i w ten sposób wyraźnie zmniejszyć jej objętość, dzięki czemu łatwiej ją przechowywać.