Każdy, kto chociaż raz wysyłał paczkę z delikatną zawartością wie, jak dużym wyzwaniem jest zapakowanie podatnego na uszkodzenie przedmiotu. Może to być szklana albo porcelanowa figurka lub inny bibelot, element zastawy stołowej, dekoracja zrobiona np. z wydmuszek... Za każdym razem istnieje spore ryzyko, że w trakcie transportu przedmiot ten pęknie, rozbije się czy ukruszy.

Data dodania: 2017-03-07

Wyświetleń: 1623

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zapakować do wysyłki delikatne przedmioty?

Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by paczka zapewniała maksymalną ochronę przed zniszczeniem.

Tak jak w przypadku innych przedmiotów, do pakowania należy użyć kartonu. Najlepszym wyborem będzie taki wielowarstwowy, koniecznie nowy, a właściwie w żaden sposób nieuszkodzony. Niezwykle istotny jest wybór rozmiaru – pudełko nie może być ani za małe, ani za duże. Zbyt małe nie zapewni odpowiedniej ochrony, do dużego trzeba będzie włożyć dużo wypełniaczy, co podniesie wagę, a i wymiary mogą zakwalifikować przesyłkę jako droższą. Ponadto duże paczki zawsze składowane są na spodzie, co dla kruchych przedmiotów jest bardzo niebezpieczne.

Najlepszym przyjacielem delikatnych rzeczy jest folia bąbelkowa. Skąd ją wziąć? Najlepiej gromadzić przy okazji otrzymywania przesyłek, także listownych, w kopertach z taką właśnie folią. Materiał ten można także kupić w firmie kurierskiej, niektórych sklepach papierniczych i ogrodniczych. Jeżeli wysyłamy kilka przedmiotów, każdy należy owinąć osobno i dopiero wtedy wkładać do pudełka.

Zanim jednak to nastąpi, dno kartonu należy wyścielić materiałem, który będzie zabezpieczał przed przesuwaniem oraz absorbował wstrząsy. Nadają się do tego trociny, kawałki styropianu, gazety (ale te mogą przyczynić się do powstania smug na porcelanie), ścinki materiałów, wata, pianka polietylenowa, pocięta gąbka itp. Jeżeli niczego takiego nie ma w domu, trzeba zaopatrzyć się w papierniczym lub w firmie przewozowej. W tym ostatnim miejscu znajdziemy profesjonalne wypełniacze papierowe i styropianowe, tak zwane flopaki i skropaki.

Warstwa materiału wypełniającego powinna mieć około 2,5 centymetra z każdej strony. Pakowane przedmioty nie mogą dotykać ścianek pudełka. Dla większego bezpieczeństwa mniejsze pudełko z wysyłanymi artykułami można włożyć do nieco większego, a przestrzeń między nimi także wypełnić jednym ze wspomnianych materiałów.

Pudełko kartonowe musi być dokładnie zaklejone taśmą pakową, najlepiej taką o szerokości około 5 cm. Na pewno warto opisać paczkę słowami „góra”, „dół” i „ostrożnie – szkło” lub poprosić o specjalne nalepki – te będą bardziej widoczne i lepiej znane pracownikom sortowni oraz kurierom.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena