Domowy budżet jest jak żywy organizm: zmienia się, ewoluuje, rośnie, a czasem maleje, apetyt też ma raz większy, raz mniejszy.

Data dodania: 2017-04-28

Wyświetleń: 720

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gdzie ulokować nadwyżki finansowe

 Jak nim zarządzać, aby nie kulał, działał jak dobrze naoliwiony mechanizm, był nam wsparciem i  przynosił małe co nieco w postaci oszczędności? Jakie są sposoby oszczędzania, skąd wziąć i gdzie lokować nadwyżki finansowe? Zapraszamy do lektury!
 

Obliczenia i weryfikacja

Dobrze jest rozpisać wszystkie swoje miesięczne wydatki z podziałem na opłaty i rachunki, zakupy artykułów spożywczych i gospodarstwa domowego, przyjemności, takie jak wyjścia do kina, pubu lub restauracji oraz zakup ubrań i kosmetyków. Zsumowane wydatki odejmijmy od naszych dochodów otrzymując w ten sposób nadwyżkę, którą od razu możemy zarządzić w wybrany przez nas sposób.

Wydatki muszą być na spokojnie i rzetelnie przemyślane. Na zakupy do marketu idźmy z listą konkretnych produktów i nie dajmy się oczarować promocjom. W przypadku większych wydatków obliczmy dokładnie ile wyniesie nas rata lub utrzymanie danej rzeczy, zastanówmy się także uczciwie, czy jest nam naprawdę potrzebna – nie kupujmy na siłę, pod wpływem impulsu, nudy lub mody.

Domowe sposoby oszczędzania

Mając rozpisane wydatki sprawdźmy, czy niepotrzebnie nie kupujemy na zapas, czy nie przepłacamy za abonament telefoniczny lub pakiet kablówki, której i tak nie mamy czasu w pełni oglądać oraz upewnijmy się, że w 100% wykorzystujemy abonament wykupiony w klubie fitness. Sprawdźmy kiedy kończą się nasze umowy i zróbmy świeże rozeznanie rynku – nowy dostawca internetu, inny karnet na siłownię i korzystniejszy abonament za telefon komórkowy.

Warto także przyjrzeć się swoim nawykom oraz swojemu domowi. Sprawdźmy więc, czy nie marnujemy wody na kilka długich kąpieli w tygodniu lub nieekonomiczne mycie naczyń, czy nie gotujemy całego czajnika wody podczas, gdy chcemy zaparzyć jedną herbatę, czy urządzenia nie są niepotrzebnie podłączone do prądu przez całą dobę oraz czy nie wyrzucamy jedzenia. Te sposoby oszczędzania, mimo iż wyglądają banalnie, potrafią przynieść oszczędności rzędu kilkuset złotych w skali miesiąca!

Jeśli chcemy narzucić sobie więcej dyscypliny, możemy wprowadzić miesięczny limit wydatków na rozrywkę, zakupy i jedzenie poza domem i uparcie się go trzymajmy.

Sposoby oszczędzania z wyższej półki

Dysponując choćby najmniejszą nadwyżką finansową warto rozważyć różne sposoby oszczędzania i wybrać ten, który jest najbardziej dopasowany do naszego stylu życia.

Lokata terminowa to depozyt składany w banku na określony czas (od jednego dnia do nawet kilku lat). Wycofanie pieniędzy przed terminem skutkuje finansowymi konsekwencjami, ale jeśli tego nie zrobimy korzystne oprocentowanie będzie działało na naszą korzyść.

Konto oszczędnościowe zapewnia większą swobodę w dysponowaniu pieniędzmi - środki można w wpłacać i wypłacać z rachunku bez większych konsekwencji, jedyne, co należy mieć na uwadze to opłata za przelewy.

Inwestowanie w nieruchomość, zakup funduszy inwestycyjnych, zakup obligacji i wynikające z nich odsetki lub zakup papierów wartościowych na giełdzie. Są to pojedyncze wydatki, które (jeśli dobrze przemyślane) bezwysiłkowo, lub przy minimalnym zaangażowaniu, będą zasilać nasze konto dodatkowymi wpływami.

Zawsze pilnujmy terminów opłat i utrzymujmy tzw. czyste konto unikając zaległości we wszelkich płatnościach i zaciągniętych zobowiązaniach finansowych. Najważniejsze są bezpieczeństwo i komfort życia nas i naszych najbliższych. Nie kupujmy więc ponad stan i nie wydajmy więcej, niż dyktuje zdrowy rozsądek. Oszczędzając krok po kroku będziemy cieszyć się bezpiecznym i komfortowym życiem w osiągalnych dla nas finansowych granicach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena