Konto walutowe jest również niezbędna dla osób, które spłacają kredyt w danej walucie.
Jak założyć konto walutowe?
Założenie konta walutowego jest niezwykle proste, procedur do jego założenia wielu nie ma, a w niektórych bankach takie konto można założyć nawet przez internet np. w Alior Bank, BZ WBK, Millenium. Z drugiej strony część banków pozwala na wysłanie wniosku przez internet, ale podpisanie umowy w oddziale banku. Nie jest konieczne posiadanie dotychczasowego rachunku osobistego w banku, w którym zakładamy konto walutowe. Przed założeniem konta powinieneś również sprawdzić, jakie opłaty dany bank ma za prowadzenie konta, wydanie karty, przelewy oraz czy wymaga wpłaty minimalnej.
Opłaty za prowadzenie konta i kartę
Jeśli chodzi o koszty konta walutowego do spłaty kredytu hipotecznego w walucie to na mocy ustawy antyspreadowej muszą być one bezpłatne. W każdym razie w większości banków nie ma opłat za prowadzenie konta, częste są jednak opłaty i prowizje za karty płatnicze. Karta do rachunku oczywiście konieczna nie jest, ale potrafi ułatwić życie podczas zagranicznych wyjazdów czy też kiedy zagranicą pracujemy, a zdarzają się nam przyjazdy do Polski. W wielu przypadkach nawet wypłaty z bankomatów zagranicą nie podlegają opłatom, warto jednak wcześniej w tym temacie się upewnić.
Koszty przelewów
Być może będziemy chcieli dokonywać przelewów z konta walutowego, warto jest wcześniej się upewnić, jakie są konkretne stawki za przelew, bo te mogą się różnić w zależności od tego gdzie pieniądze są wysyłane oraz w jakiej walucie. Cena przelewu w systemie SEPA, czyli w Unii Europejskiej, będzie inna niż do krajów poza Unią Europejską i w innej walucie niż euro. Przy zlecaniu przelewu trzeba wskazać osobę, która poniesie koszty przelewu, mogą to być następujące opcje – nadawca pokrywa wszystkie koszty, koszty pokrywa odbiorca oraz koszty dzielone są między uczestników.
Nie zawsze konta walutowe są używane do zakupów, wielu z nas przetrzymuje na nich gotówkę w innej walucie, w ten sposób środki zgromadzone na koncie mogą czekać na lepszy kurs. W tym przypadku warto zdecydować się na konto, które jest całkowicie darmowe i dodatkowo oprocentowane, albo pomyśleć o lokacie walutowej na dłuższy okres.