Ci, którzy uwielbiają muzykę jakiegoś wykonawcy, powinni choć raz w życiu pójść na jego koncert. Koncert dostarczy zabawy oraz artystycznych przeżyć. To też szansa, aby fani spotkali się ze swoimi muzycznym idolem.

Data dodania: 2017-02-28

Wyświetleń: 2051

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pojęcie koncertu

Słowo koncert pochodzi od słowa concerto, co z języka łacińskiego oznacza walkę, spieranie się i współzawodnictwo. W czasie koncertu występuje artysta muzyk lub artyści muzycy. W przypadku występu solowego koncert określa się recitalem, a w przypadku występu duetu, zespołu lub wykonawcy wspieranego przez innych muzyków koncert określa się po prostu koncertem. Koncert stanowi formę kontaktu artysty z publicznością. Odbywa się to zazwyczaj na zasadzie trasy koncertowej, która promuje muzyka i wydany przez niego album. Koncert to też dochód, bo fani przychodzący na występ swojego idola, płacą za bilety wstępu. Koncerty mogą też jednak odbywać się na zasadzie akcji charytatywnej.

Klasyfikacja koncertu

Koncerty odbywają się jako pojedynczy koncert oraz w ramach jakiegoś festiwalu. Pojedynczy koncert to zazwyczaj jeden z wielu koncertów na trasie koncertowej jednego muzyka. Festiwal to z kolei zbiór kilku koncertów w wykonaniu różnych muzyków. Organizacją pierwszego zajmują się menedżerowie artysty, natomiast w przypadku drugich menedżerowie jedynie załatwiają artyście występ, a organizacją zajmuje się jakaś instytucja.

Miejsca koncertów

Koncerty odbywają się w przeróżnych miejscach, poczynając od hal widowiskowych i stadionów, przez teatry, opery, filharmonie, obiekty sakralne, a kończąc na plenerze.  To, gdzie odbywa się koncert zależy w sporej mierze od audytorium, które na niego przybywa. Inne czynniki to między innymi rodzaj koncertu oraz okazja z jakiej został zorganizowany koncert. Do elementów, które składają się na zorganizowanie koncertu i wybranie miejsca koncertu należą między innymi: nagłośnienie, efekty świetlne, a niekiedy nawet efekty pirotechniczne. Koncerty wielkich gwiazd odbywają się przy największym audytorium, a co za tym idzie w największych przestrzeniach. Sprzęt na ich koncerty przywożą wypełnione po brzegi ciężarówki.  Zdarza się, że koncerty przypominają olbrzymie spektakle. Z takich koncertów słyną przykładowo Madonna, George Michael i Tina Turner.

Fani idą na koncert Idola

Fani, którzy udają się na koncert swojego muzycznego idola powinni należycie się na niego przygotować. Chodzi przede wszystkim o to, aby zaznajomili się z twórczością wykonawcy, choć zazwyczaj każdy to wie i ją zna. Trzeba jednak też pamiętać o bardziej pragmatycznych rzeczach, takich jak: transport, bagaż, nocleg, jedzenie, higiena i strój. Gdy pomyśli się o tym wszystkim i się to zaplanuje, pozostaje ruszyć na koncert.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena