Temperatura jest jedną z właściwości fizycznych, którą człowiek już od wielu lat mierzy. Dzięki temu możliwe jest wiele różnych procesów technologicznych, planowanie podróży oraz chociażby ustalenie, czy dana osoba jest zdrowa.

Data dodania: 2017-01-24

Wyświetleń: 906

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Mierniki temperatury -krótko o nich

Mierniki temperatury są również bardzo częstym przyrządem pomiaru w różnego rodzaju zakładach przemysłowych oraz warsztatach. W funkcje pomiaru temperatury mogą być wyposażone inne bardziej złożone urządzenia jak np. multimetry. Jednak dużo dokładniejsze są oczywiście specjalistyczne mierniki temperatury. Dają one możliwość nie tylko dokładniejszego badania, ale również umożliwiają pomiar o większej rozdzielczości oraz pozwalają zbierać i zapisywać dane.

Zakres pomiaru temperatury

Do badania temperatury oprócz samego miernika często używa się również dodatkowych sond temperaturowych, które wspomagają badanie. Większość z nich ma zakres węższy niż dostępne na rynku mierniki temperatury. Dzięki temu możliwe jest dobre współdziałanie obu tych elementów, służących do pomiaru tej właściwości fizycznej. Dostępne na rynku mierniki temperaturowe zazwyczaj są dobrze przystosowane do współpracy z czujnikami tempoparowymi typu K.

Rozdzielczość wskazania miernika temperatury

Innym ważnym parametrem, na jaki warto zwrócić uwagę, zajmując się miernikami temperatury, jest ich rozdzielczość wskazania. Specjalistyczne mierniki temperatury mają ją ustaloną na poziomie 0,1 stopnia Celcujusza lub mniejszym. Dzięki temu możliwe jest dokładniejsze badanie oraz obserwacja trendów temperatury. Widząc dokładniejszy skok czy spadek temperatury, łatwiej przewidzieć jaka tendencja będzie się utrzymywała. Najbardziej specjalistyczne mierniki temperatury mają rozdzielczość wskazania prawie na całej skali swoich możliwych pomiarów, te nieco mniej tańsze, są dokładne tylko w pewnym zakresie temperatur, później przełączają się na mniej dokładny tryb z rozdzielczością wskazania co 1 stopień Celsjusza.

By pomiar był dokładny

Należy pamiętać o tym, że żeby pomiar był dokładny, muszą być spełnione pewne założenia. Po pierwsze temperatura otoczenia musi znajdować się w przedziale od około 23 do 5 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza nie powinna przekraczać osiemdziesięciu procent. Bardzo ważne jest również okresowe kalibrowanie naszego miernika, inaczej może on się rozregulować.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena