Zastanawiasz się, jaki termometr sprawdzi się w Twoim domu najlepiej? Wbrew pozorom wybór odpowiedniego modelu nie jest prosty. Nie ukrywajmy, w dzisiejszych czasach zwykły termometr piaskowy czy rtęciowy nie spełnia już swojej roli. 

Data dodania: 2016-12-22

Wyświetleń: 944

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Miejsce, dokładność, szybkość – jak działają powszechnie dostępne termometry

Jeżeli mamy w domu dzieci bądź mieszkamy z osobami starszymi, powinniśmy zaopatrzyć się, w któryś z nowocześniejszych modeli. Zanim przejdziemy do tego, czym różnią się poszczególne urządzenia, jak szybko i dokładnie mierzą oraz dla kogo są przeznaczone, zróbmy krótkie rozpoznanie w temacie.

Po co nam termometr?

Wielu młodych ludzi zadaje sobie pytanie: „po co mi termometr, przecież ja nie choruję”. Z badań przeprowadzonych przez niezależną organizację zajmującą się profilaktyką leczenia przeziębień wynika, że niemal w 50 proc. polskich domów nie ma ani jednego urządzenia do mierzenia temperatury. Termometr posiadają głównie gospodarstwa domowe, w których znajdują się niemowlęcia, małe dzieci oraz osoby starsze. Dlaczego młodzież, studenci oraz małżeństwa do 45 roku życia „gardzą” tak przydatnym urządzeniem? Większość z nich wychodzi z założenia, że zakup termometru jest zbędnym wydatkiem. Warto jednak mieć na uwadze, że produkt ten przydaje się nie tylko wtedy, gdy „łapie” nas przeziębienie czy grypa. Gorączkować możemy z wielu różnych powodów – również latem, gdy upalna pogoda mocno daje się nam we znaki. Zidentyfikowanie gorączki pozwala na podjęcie szybkich działań celem jej zbicia. Brak jakichkolwiek przedsięwzięć mających na celu obniżenie temperatury ciała może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

Prawidłowa temperatura ciała

            Niemal każdy z Was potwierdzi, że prawidłowa temperatura ludzkiego ciała wynosi 36,6 stopni Celsjusza. Zasadniczo tak być powinno, aczkolwiek musimy wziąć pod uwagę, że temperatura zależna jest od wielu czynników, również od czasu czy miejsca, w którym ją mierzymy. Tak naprawdę niewiele osób posiada ściśle książkową temperaturę. Przyjęło się zatem, że norma mieści się w przedziale od 36,2 do 37,1 stopni Celsjusza. Oczywiście, każdy organizm jest inny. Jesteśmy przekonani, że na świecie istnieje sporo ludzi, których standardową temperaturą jest 37,2 bądź 36,1 stopnia Celsjusza. Wartości te są tylko umowne i póki temperaturze nie towarzysza inne objawy złego samopoczucia, nie powinniśmy się martwić. W tym miejscu powinniśmy dodać również, że najniższa temperatura jest w nocy – w okolicach godziny trzeciej, najwyższa natomiast wieczorem – między godziną osiemnastą, a dwudziestą drugą.

Stan podgorączkowy

            Stan podgorączkowy to sytuacja, w której nasza temperatura nie jest w normie, aczkolwiek nie możemy mówić jeszcze o gorączce. Przyjęło się, że stan podgorączkowy, a więc podwyższona temperatura występuje wtedy, gdy termometr wskazuje między 37,1 a 38 stopni Celsjusza. Specjaliści zalecają, aby w momencie, gdy nasza temperatura jest podwyższona nie zażywać żadnych leków, gdyż organizm sam stara się zwalczyć chorobę. Dopiero, gdy gorączka zacznie rosnąć, należy zażyć odpowiednie środki zbijające temperaturę. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena