Gry szkoleniowe stają się coraz popularniejszym narzędziem do rozwoju kompetencji pracowników. Wcielanie się w role i angażująca rozgrywka sprawiają, że szkolenia z grami są naprawdę skuteczne. Na czym polega rozgrywka i kto najczęściej decyduje się na zakup gier biznesowych?

Data dodania: 2017-01-17

Wyświetleń: 1168

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Gry szkoleniowe

Wpływ gier szkoleniowych na pracowników

Celem gier szkoleniowych jest przede wszystkim edukacja pracowników różnorakiego szczebla. Przekazywanie wiedzy i budowanie właściwych postaw to powody, dla których coraz częściej kadry sięgają po szkolenia z grami. Pracowników fizycznych gry związane z BHP uczą przestrzegania zasad bezpieczeństwa obowiązujących w zakładzie, z kolei managerów - zarządzania zespołem czy skutecznego i sprawnego delegowania zadań. Najczęściej spotykane na rynku gry szkoleniowe skupiają się wokół następujących zagadnień:

  • umiejętności menegarskie
  • zarządzanie zespołem
  • negocjacje
  • team building
  • rozwój komptencji potrzebnych w danym przedsiębiorstwie


Jak wygląda szkolenie z grą?

Gra szkoleniowa trwa zwykle kilka godzin i odbywa się pod okiem trenera. Składa się najczęściej z kilku etapów - w kolejnych krokach gracze doświadczają konsekwencji decyzji, które podjęli w grze. Zadaniem trenera jest po pierwsze objaśnienie zasad gry, a po drugie - tłumaczenie procesów zachodzących podczas rozgrywki oraz zachowań graczy. To sprawia, że część szkoleniowa (rozmowa z trenerem) jest równie ważna, co sama gra. 


Praktyka vs teoria

Gry szkoleniowe wyróżniają się na tle innych szkoleń przede wszystkim praktycznym charakterem. Uczetstnicy nie są biernymi słuchaczami, lecz aktywnie uczestniczą w rozgrywce, która odzwierciedla wyzwania i sytuacje panujące w konkretnej firmie. Symulacje biznesowe uczą podejmowania decyzji, działania w zespole i przewidywania skutków swoich działań. Abstrakcyjne otoczenie sprawia, że gracze zapominają o sztywnych ramach obowiązków zawodowych i zachowują się w sposób naturalny. Przykładowo, podczas gier stworzonych z myślą o handlowcach uczestnicy rywalizują o wynik finansowy. Rozgrywka pokaże, która strategia okaże się najbardziej skuteczna - delegowanie zadań, wspieranie pracowników niższego szczebla czy poświęcanie czasu tylko na sprzedaż? Ważna jest tu nie tylko obserwacja gry , ale również rola trenera, który objaśnia poszczególne mechanizmy - ich wady i zalety oraz skutki. Dzień szkoleniowy spędzony na grze zostawia zwykle o wiele trwalszy i głębszy ślad, niż kilka dni słuchania teoretycznych wykładów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena